Nyck de Vries zastąpi Gasly'ego w AlphaTauri od sezonu 2023

Holender po spektakularnym debiucie na Monzy doczeka się stałej posady w F1.
08.10.2202:48
Mateusz Szymkiewicz
1653wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zespół AlphaTauri oficjalnie potwierdził zakontraktowanie Nycka de Vriesa na sezon 2023. Holender przejmie kokpit Pierre'a Gasly, który otrzymał zgodę na wcześniejsze odejście z juniorskiego programu Red Bulla.

Stajnia z Faenzy formalnie posiadała skompletowany skład kierowców, potwierdzając nowe umowy z Gasly'm oraz Yukim Tsunodą. Mimo to zainteresowanie usługami zwycięzcy Grand Prix Włoch 2020 wyraziła stajnia Alpine, która straciła Fernando Alonso oraz Oscara Piastriego.

AlphaTauri zadeklarowało gotowość do negocjacji z francuskim producentem, lecz wcześniej musiało zabezpieczyć sobie następcę 26-latka. Pierwotnie ekipa doszła do porozumienia z Coltonem Hertą, lecz ten nie otrzymał superlicencji. Z kolei po wyścigu na Monzy doszło do rozmów z Nyckiem de Vriesem, który w trakcie weekendu w Japonii został ogłoszony kierowcą juniorskiej stajni Red Bulla w sezonie 2023.

Holender jest mistrzem Formuły 2 z 2019 roku, a także czempionem Formuły E z sezonu 2020/21. Aktualnie de Vries pełni funkcję trzeciego kierowcy Mercedesa i występuje w piątkowych treningach z jego klienckimi zespołami. Z kolei podczas Grand Prix Włoch przejął kokpit Williamsa od Alexandra Albona, który musiał poddać się operacji wyrostka robaczkowego. 27-latek wystartował do wyścigu z ósmego miejsca, przekraczając linię mety jako dziewiąty.

Jestem niesamowicie podekscytowany dołączając do AlphaTauri od sezonu 2023 - stwierdził Nyck de Vries. Chciałbym podziękować Red Bullowi za podarowaną mi szansę startów w Formule 1. Po mistrzostwie w F2 poszedłem zupełnie inną ścieżką w sportach motorowych, ale F1 pozostała moim marzeniem. Czuję wielką wdzięczność za możliwość zrealizowania go.

W tym roku miałem szansę wypróbowania wielu samochodów i uważam, że stawia mnie to w dobrej pozycji przed kolejnym sezonem. Mam nadzieję, iż będę jak najlepiej przygotowany. Większość kariery w kartingu spędziłem we Włoszech, więc czuję się w tym kraju jak w domu, co sprawia, iż dołączając do włoskiej ekipy będę jak w rodzinie. Nie mogę się doczekać początku współpracy.