Doohan wystartuje z Alpine w treningach w Meksyku i Abu Zabi

Stajnia z Enstone zrezygnowała z usług trzeciego kierowcy - Oscara Piastriego.
25.10.2207:43
Mateusz Szymkiewicz
596wyświetlenia
Embed from Getty Images

Jack Doohan wystartuje z Alpine w piątkowych treningach do Grand Prix Meksyku oraz Abu Zabi.

Stajnia z Enstone ma do wykorzystania dwie obowiązkowe sesje dla młodych kierowców. Pierwotnie miał w nich wziąć udział oficjalny trzeci zawodnik - Oscar Piastri, jednakże Australijczyk od następnego sezonu przejdzie do McLarena, co odbyło się w cieniu skandalu.

Po odejściu Fernando Alonso zespół wyznaczył 21-latka jako jego następcę, twierdząc, że aktualna umowa pozwala na przyznanie automatycznego awansu. W rzeczywistości Alpine straciło prawa do Piastriego, który zdecydował się związać z McLarenem od sezonu 2023.

Francuska ekipa od letniej przerwy odsunęła mistrza Formuły 2 od wszystkich aktywności na torze. Mimo woli McLarena, by Piastri przedwcześnie rozwiązał umowę z Alpine i rozpoczął przygotowania do debiutu w Woking, zawodnik wciąż pozostaje formalnie związany z producentem.

Według Autosportu, treningi dla debiutantów zostaną przekazane innemu juniorowi Alpine - Jackowi Doohanowi. Syn pięciokrotnego mistrza MotoGP startuje w tym roku w Formule 2, gdzie na rundę przed końcem zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji.

Doohan ma za sobą pierwsze kilometry za kierownicą bolidu F1. 19-latek przed Grand Prix Singapuru odbył prywatne testy na Hungaroringu w bolidzie A521, natomiast na torze Monza sprawdzał aktualną konstrukcję w ramach dnia filmowego. Australijczyk swoimi osiągami wywołał na tyle duże poruszenie, iż Alpine rozważało go jako jedną z opcji na kolejny rok, gdyby nie doszło do porozumienia z Pierre Gasly'm.