Całkowite zamrożenie rozwoju silników w F1 przez 10 lat
FIA przedstawiła także ostateczny kalendarz wyścigów na sezon 2008
24.10.0716:48
7914wyświetlenia
Światowa Rada Sportów Motorowych (WMSC) podczas dzisiejszych obrad w Paryżu zatwierdziła proponowane przez FIA zamrożenie rozwoju silników w Formule 1 na 10 lat począwszy od 2008 roku, które będzie w dodatku całkowite.
Jakakolwiek zmiana w przepisach dotyczących silników będzie możliwa po pięciu latach, czyli w 2013 roku, ale tylko pod warunkiem, że wszyscy zaangażowani w ten sport jednogłośnie zgodzą się na zmianę z dwuletnim wyprzedzeniem. Całkowite zamrożenie oznacza, że nie będzie żadnych wyjątków zezwalających na rozwój wybranych części silnika, co było możliwe w świetle przepisów na rok 2007.
Przypomnijmy, że producenci silników F1 zaproponowali nie tak dawno 675-konną formułę z silnikami V8, które miałyby wytrzymywać cztery wyścigi z rzędu i być wyposażone w system odzyskiwania energii kinetycznej (KERS). Nie wyrazili jednak zgody na zmniejszenie rocznej opłaty za korzystanie z silników prywatnym zespołom z 15 do 10 milionów euro i właśnie to według prezydenta FIA Maxa Mosleya zadecydowało o odrzuceniu tej propozycji. Wcześniej producenci odrzucili z kolei proponowane przez FIA wprowadzenie od roku 2011 silników V4 o pojemności 1,3-1,5 litra turbo z systemem KERS i w tej sytuacji przez najbliższe co najmniej pięć lat w użyciu będą nadal obecne silniki V8 2,4L mające wytrzymywać dwa wyścigu z rzędu, przy jednoczesnym wstrzymaniu jakiegokolwiek ich rozwoju.
Ponadto WMSC podczas dzisiejszych obrad zaakceptowała kilka zmian w Regulaminie Sportowym na sezon 2008 i Regulaminie Technicznym na sezon 2009, a także zaakceptowała prośbę Ferrari o możliwość dostarczania silników dwóm zespołom prywatnym w latach 2008-2009 i zgodziła się na zmianę nazwy zespołu Spyker na Force India. Przedstawiony został także ostateczny kalendarz wyścigów na sezon 2008 z zaznaczeniem, że Grand Prix Singapuru będzie nocnym wyścigiem.
» Kalendarz wyścigów na sezon 2008
Źródło: FIA.com
KOMENTARZE