Regulamin techniczny F1 na sezon 2008
Zgodnie z zapowiedzią FIA przedstawiła w tym tygodniu pełny regulamin techniczny na rok 2008
21.12.0520:31
7327wyświetlenia
Zgodnie z zapowiedzią FIA przedstawiła w tym tygodniu pełny regulamin techniczny Formuły 1 na sezon 2008.
Wprowadzone w stosunku do obecnych przepisów zmiany mają przede wszystkim umożliwić zmniejszenie rocznych wydatków czołowych zespołów do poziomu około 100 milionów USD, dzięki czemu prywatne stajnie będą mogły konkurować z zespołami wspieranymi przez wielkie koncerny samochodowe.
Ponadto zgodnie z życzeniem fanów F1 z całego świata Federacja chce ułatwić kierowcom wyprzedzanie poprzez zmiany w aerodynamice i powrót do szerokich opon typu slick.
A oto najważniejsze ze zmian:
- Nowe technologie, które dają zespołowi korzyści w jednym sezonie, ale później są adoptowane przez wszystkie zespoły w kolejnych sezonach kosztem znacznych nakładów finansowych, będą zabronione po zakończeniu pierwszego sezonu (Artykuł 2.5).
Powód: Redukcja kosztów. Umożliwi to zespołom odkrywanie nowych technologii i wykorzystanie ich, ale jednocześnie wyeliminuje z Formuły Jeden wydawanie pieniędzy na rozwój tej samej technologii przez wszystkie zespoły, co i tak nie doprowadziłoby do istotnych zmian w rozkładzie sił. - Tylne skrzydło rozdzielone na dwie części.
Powód: Badania wykazały, że spowoduje to zmniejszenie zmian w przepływie powietrza nad tylnym skrzydłem, dzięki czemu samochód jadący z tyłu nie będzie tracił zbyt dużo siły dociskowej na zakrętach i łatwiej będzie wyprzedzać. - Zmiany w przepisach dotyczących karoserii, mające spowodować zmniejszenie siły dociskowej przy jednoczesnym zachowaniu takiego samego oporu powietrza, aby uniknąć zwiększenia prędkości na zakrętach w stosunku do poziomów z 2006 roku (Artykuł 3).
Powód: Bezpieczeństwo. - Zmiany w przepisach dotyczących karoserii z przodu bolidu, aby łatwiej prowadziło się samochód w tłoku (Art. 3).
Powód: Ułatwienie wyprzedzania. - Ograniczenie możliwych "interesujących" obszarów do prowadzenia badań nad poprawą aerodynamiki (Art. 3).
Powód: Redukcja kosztów. - Minimalny ciężar zmniejszony z 605 do 550kg (Artykuł 4).
Powód: Wyeliminowanie kosztów związanych z zakupem 55kg bardzo drogiego balastu o dużej gęstości dla każdego bolidu i transportowaniem go od kraju do kraju. Bez tego dodatkowego ciężaru samochody będą także bezpieczniejsze. - Ograniczenie obrotów silnika do 19.000 obr./min., z możliwym zwiększeniem go do 20.000 obr./min. po konsultacjach z zespołami (Artykuł 5.1.3).
Powód: Redukcja kosztów i skierowanie badań rozwojowych na obszary związane z technologiami możliwymi do wykorzystania w drogowych samochodach. - Standardowa elektronika do sterowania pracą silnika i skrzyni biegów, mająca cały czas obowiązywać w Formule Jeden (Artykuł 8.2).
Powód: Redukcja kosztów, wyeliminowanie ułatwień dla kierowców takich jak kontrola trakcji i umożliwienie FIA kontroli pracy silnika oraz przejeżdżanych podczas testów kilometrów. - Zębatki w skrzyni biegów o minimalnej grubości 12mm (Artykuł 9.3.3).
Powód: Redukcja kosztów poprzez zwiększenie wytrzymałości skrzyni biegów. - Ciśnienie w oponach może być zmieniane przez kierowców w trakcie jazdy (Artykuł 12.5).
Powód: Bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas obecności na torze samochodu bezpieczeństwa. - Maksymalna średnica kół zwiększona do 640mm (przednie) i 710mm (tylne), przy maksymalnej szerokości 365mm (przednie) i 460mm (tylne) i oponach typu slick (Artykuł 12.4).
Powód: Zwiększenie mechanicznej przyczepności w celu zrównoważenia utraconej aerodynamicznej siły dociskowej i ułatwienia wyprzedzania. - Tylko wybrane materiały mogą być użyte do konstrukcji bolidu (Artykuł 15.1).
Powód: Redukcja kosztów. - Co najmniej 5,75% (m/m) paliwa musi być pochodzenia biologicznego (Artykuł 19.4.5).
Powód: Rozwój paliw możliwych do wykorzystania w drogowych samochodach. - 2009: Od 2009 roku każdy zespół będzie mógł dokonać tylko dwóch zmian w konstrukcji karoserii po rozpoczęciu sezonu (Artykuł 3.15).
Powód: Redukcja kosztów.
Planowane jest zezwolenie stosowania systemów umożliwiających przechowywanie energii i późniejsze jej wykorzystanie (systemy hybrydowe) od 2009 roku, jeśli każdy zespół będzie mógł to zrealizować bez znacznych wydatków.
Dodatkowo FIA zamierza wprowadzić następujące zmiany w regulaminie sportowym, który zostanie przedstawiony Światowej Radzie Sportów Motorowych 22 marca 2006 roku:
- Plany związane z wprowadzeniem tylko jednego dostawcy opon w 2008 roku;
- Jeden silnik na trzy wyścigi;
- Jeden układ przeniesienia napędu na cztery wyścigi;
- Kary w postaci balastu za wcześniejszą wymianę silnika lub skrzyni biegów;
- Ograniczenia dotyczące testów;
- Ograniczenie do tylko dwóch bolidów na zespół podczas każdego weekendu GP;
- Ustalenie daty otwarcia i zamknięcia przyjmowania zgłoszeń do startów w sezonie 2008.
Ponadto nie jest planowane utrzymanie zapisu w porozumieniu Concorde Agreement uniemożliwiającego zespołom odsprzedawanie poszczególnych komponentów lub całych bolidów innym uczestnikom mistrzostw. Nie będą wówczas obowiązywały żadne ograniczenia w tym względzie.
Źródło: FIA.com
KOMENTARZE