Brawn: Nowy model podziału nagród może zostać opóźniony

Liberty Media chce zachować przy tym pewne przywileje dla Ferrari.
31.03.1910:27
Nataniel Piórkowski
603wyświetlenia
Ross Brawn przyznał, że nowy model podziału nagród finansowych może nie zostać wprowadzony do Formuły 1 od sezonu 2021.

Dyrektor do spraw sportowych F1 skomentował na antenie telewizji Sky Sports F1 postępy w pracach nad nowymi regulacjami. Brytyjczyk zasugerował, że spośród wszystkich propozycji najwięcej czasu trzeba będzie poświęcić na ustalenie nowej struktury podziału zysków z praw komercyjnych.

Regulacje sportowe i techniczne są już określone i muszą zostać wprowadzone w sezonie 2021. Jest nowa struktura zarządzająca, która musi zostać wprowadzona w sezonie 2021, podobnie jak kontrola kosztów. W 2021 roku chcielibyśmy także zadebiutować z nowym modelem podziału nagród finansowych, ale z przeszłości wszyscy wiemy, że terminy są elastyczne. W trakcie mojej kariery było wiele przypadków, gdy porozumienia komercyjne były opóźniane lub przekładane w czasie.

Brawn jest przekonany, że stajnie F1 uświadomią sobie konieczność przeprowadzenia reformy w tym zakresie. Zespoły wiedzą, że musimy je uchronić przed nimi samymi. Chcemy, aby sukcesy odnosiły najlepsze zespoły, ale nie potrzebujemy dominacji. Chcemy wyrównanej stawki i sprawiedliwej rywalizacji. Chcemy kluczowych graczy i wielkich nazwisk, ale sądzę, że wszystko to może zostać zrobione przy niższych budżetach i pakiecie, który będzie gwarantował lepsze widowisko.

Brytyjczyk dodał, że wciąż prowadzone są rozmowy na temat bonusu dla Ferrari. Trzeba docenić pozycję Ferrari w F1. To najstarszy zespół, są tutaj od samego początku, są największą marką w Formule 1. Przez dziesięć lat pracowałem dla Scuderii i rozumiem, jak ważny jest to zespół. Należy przy tym zachować rozsądek. Nowy model musi być zrównoważony. Musi szanować Ferrari, ale nie naruszać przy tym zdrowej rywalizacji.