GP Rosji bliskie przeniesienia do Petersburga od sezonu 2021

Nad planem nowej lokalizacji ma czuwać sam prezydent kraju Władimir Putin.
26.09.1914:37
Mateusz Szymkiewicz
1193wyświetlenia
Embed from Getty Images

Daily Mail oraz Racefans.net informują, że jest duże prawdopodobieństwo, iż wyścig o Grand Prix Rosji zostanie przeniesiony do Sankt Petersburga od sezonu 2021.

Aktualną lokalizacją wyścigu jest Soczi, które od 2014 roku gości Formułę 1 na ulicznym obiekcie wokół Parku Olimpijskiego. Przed dwoma laty organizator zmagań zabezpieczył przyszłość Grand Prix Rosji nową umową, ważną do końca sezonu 2025. Mimo to wokół toru planowane są inwestycje, które mogą znacząco wpłynąć na obecność Sochi Autodrom w kalendarzu.

Wybrane partie toru są na co dzień drogami publicznymi, których rozbudowa jest planowana w najbliższych latach. Ponadto władze Soczi zamierzają wybudować halę widowiskową, której lokalizacja wpłynie na pętlę toru Formuły 1, skracając ją do niewiele ponad dwóch kilometrów. Tym samym Sochi Autodrom nie spełniałby wymogów F1, choć zainteresowanie wyścigiem na krótszej wersji ma już wyrażać Formuła E.

Aktualny promotor Grand Prix Rosji - Rosgonki, zapytany o spekulacje dotyczące wątpliwej przyszłości wyścigu Formuły 1 w Soczi, postanowił wstrzymać się od komentarza.

Uważa się, że od 2021 roku zmagania mogą przenieść się do drugiego największego miasta w Rosji - Sankt Petersburga. Władze Formuły 1 miały już otrzymać pierwsze informacje na temat potencjalnej zmiany, przyjmując ją z zadowoleniem. Przeniesienie wyścigu do Petersburga wpisałoby się w politykę Liberty Media, które chce stawiać na zmagania w popularnych miejscach na świecie.

Według ustaleń Daily Mail, nowy tor miałby powstać 15 mil od miasta, a nad projektem oraz budżetem pracuje sam prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin. Warto podkreślić, iż Sankt Petersburg był proponowaną lokalizacją przez byłego szefa F1 - Berniego Ecclestone'a, na etapie negocjacji miejsca w kalendarzu dla Grand Prix Rosji.