Marko: Honda nie jest gotowa zadeklarować pozostanie w F1

Japoński producent ma czekać na oficjalny zestaw przepisów od sezonu 2021.
15.10.1908:29
Mateusz Szymkiewicz
1310wyświetlenia
Embed from Getty Images

Helmut Marko przyznał, że Honda nie jest jeszcze gotowa zadeklarować pozostanie w Formule 1 po sezonie 2020.

Władze serii szykują rewolucję od 2021 roku, natomiast oficjalny zestaw przepisów ma być sfinalizowany do końca października. Od propozycji Liberty Media swoją dalszą przyszłość w Formule 1 uzależnia Honda, która dostarcza układy napędowe dla Red Bull Racing oraz Toro Rosso.

Czekają, aż nowe przepisy zostaną wyłożone na stół. Po wszystkim dokonają analizy i podejmą decyzję - powiedział Helmut Marko, doradca Red Bulla.

Austriak przyznał, że dla Hondy kluczową kwestią jest zredukowanie kosztów dla producentów jednostek, natomiast zamrożenie rozwoju nie powinno mieć miejsca w najbliższym czasie. Jeżeli koszty nie staną się niższe, to praktycznie nikt tu nie pozostanie. Zamrożenie rozwoju silnika działa tylko wtedy, kiedy wszyscy są na tym samym poziomie. W tej chwili Ferrari jest przed wszystkimi w kwalifikacjach, wliczając w to Mercedesa.

Z kolei komentując ostatnie postępy japońskiego producenta, Marko dodał: W kwalifikacjach wciąż jesteśmy daleko, zwłaszcza za Ferrari. Tracimy do nich 0,8 sekundy na prostych. Mimo to w wyścigach jesteśmy na równi z Mercedesem.