F1 zamierza pozostać przy technologii hybrydowej po sezonie 2025

Nowa generacja silników spalinowych ma być jednak zasilana paliwami zrównoważonymi.
12.11.2013:08
Mateusz Szymkiewicz
2121wyświetlenia
Embed from Getty Images

Formuła 1 w specjalnym oświadczeniu zadeklarowała, że zamierza pozostać przy technologii hybrydowej po sezonie 2025.

Obecna generacja silników ma być zastąpiona najpóźniej w 2026 roku i w związku z odejściem Hondy pojawiły się głosy, że Formuła 1 powinna skoncentrować się na bardziej radykalnej technologii. Wśród propozycji znalazły się w pełni elektryczne układy napędowe czy silniki wodorowe.

Władze serii postanowiły jednak zadeklarować, że po sezonie 2025 zostanie utrzymany silnik spalinowy oraz systemy odzyskiwania energii. Mimo to Formuła 1 chce skoncentrować się na zrównoważonych paliwach, dążąc do neutralności węglowej w 2030 roku.

Istotne jest, by najbardziej widoczna część naszego sportu była zrównoważona i przyniosła światu realne benefity - brzmi oświadczenie serii. Wierzymy, że przy ponad miliardzie pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, mamy potencjał do tego, by stać się liderem w technologiach ograniczających emisję dwutlenku węgla. Jednocześnie uważamy, że nie ma pojedynczego rozwiązania dla technologii silników, jednakże stosowanie zrównoważonych paliw i hybrydowych jednostek będzie znaczącym momentem dla sportu i sektora motoryzacyjnego.