Gasly rozpocznie GP Turcji z końca stawki

Sędziowie wydali werdykt w sprawie nieprzeprowadzonej wymiany komponentów silnika.
15.11.2010:51
Nataniel Piórkowski
341wyświetlenia
Embed from Getty Images

Pierre Gasly wyruszy do wyścigu o Grand Prix Turcji z końca stawki - zadecydowali sędziowie.

W komunikacie wydanym na chwilę przed otwarciem alei serwisowej, sędziowie orzekli, iż w bolidzie kierowcy AlphaTauri doszło do naruszenia przepisów dotyczących autoryzacji wymiany komponentów jednostki napędowej.

Zespół sędziowski zajął się sprawą na wniosek delegata technicznego FIA - Jo Bauera.

Po kwalifikacjach, kierując się zaleceniami dostawcy, zespół zawnioskował o wymianę wszystkich komponentów jednostki napędowej w bolidzie numer dziesięć, w okresie obowiązywania reguł parku zamkniętego. Zgoda na takie prace została wydana przez delegata technicznego FIA. Wymiana komponentów pociąga za sobą konieczność startu z alei serwisowej - przypomnieli sędziowie.

AlphaTauri zdecydowała się ostatecznie nie wykonywać wymiany - ze względu na kary Gasly przesunął się w ustawieniu na starcie z piętnastego na trzynaste miejsce.

Według raportu delegata technicznego bolid został jednak rozmontowany do stanu, w którym niemożliwe było zagwarantowanie, że zdemontowano i zainstalowano te same części. W normalnych okolicznościach nie jest to problemem, ze względu na obowiązkową karę nakładaną w tego typu przypadkach.

Sędziowie uznali, że kara za autoryzowane prace w okresie obowiązywania zasad parku zamkniętego jest w mocny od chwili, gdy rozpoczęto prace związane z wymianą części, niezależnie od tego, czy wymiana komponentów jednostki napędowej została ostatecznie ukończona.