Daniił Kwiat będzie kierowcą rezerwowym Alpine w sezonie 2021

Z kolei Guanyu Zhou pozostanie zawodnikiem testowym ekipy z Enstone.
02.03.2116:54
Mateusz Szymkiewicz
1234wyświetlenia


Zespół Alpine potwierdził, że Daniił Kwiat będzie pełnił funkcję kierowcy rezerwowego w sezonie 2021.

Rosjanin startował w Formule 1 w latach 2014-2017 oraz 2019-2020, reprezentując w tym czasie zespoły Toro Rosso, Red Bull Racing oraz AlphaTauri. Kwiat zaliczył sto dziesięć startów w wyścigach, natomiast jego najlepszym wynikiem jest drugie miejsce z Grand Prix Węgier 2015.

26-latek pozbawiony stałej posady na sezon 2021 zdecydował się związać z ekipą Alpine, gdzie obejmie funkcję rezerwowego zawodnika. Kwiat zastąpi w tej roli swojego rodaka - Siergieja Sirotkina.

Jestem bardzo podekscytowany dołączając do rodziny Alpine - powiedział Daniił Kwiat. W ubiegłym roku zespół osiągnął kilka dobrych wyników, a od strony technologicznej jest bardzo zaawansowany. Ich rozwój także był mocny, więc wspólnie z nimi celuję w utrzymanie tego pozytywnego trendu. Postaram się wykorzystać moje doświadczenie z toru do pomocy w rozwoju A521, a także kolejnych samochodów. Jako kierowca rezerwowy będę musiał pozostać w formie i nie mogę już doczekać się integracji z zespołem na różnych płaszczyznach.

Posadę testera utrzyma z kolei Guanyu Zhou, który jest związany ze stajnią z Enstone od 2019 roku. Chińczyk w ramach swoich obowiązków brał udział w oficjalnych sesjach, a także prywatnych jazdach w starszych modelach bolidów. 21-latek połączy swoje obowiązki w Alpine z rywalizacją w Formule 2 dla UNI-Virtuosi.

Jako kierowca testowy spędzasz mnóstwo czasu z inżynierami, mając możliwość czerpania nauki oraz bycia zaangażowanym w pracę - dodał Guanyu Zhou. Oznacza to również, że przy okazji wielu testów otrzymam szansę sprawdzania bolidu R.S.18. W ubiegłym roku zorganizowano mi wiele jazd, dzięki czemu przyzwyczaiłem się do samochodu Formuły 1, a także nauczyłem współpracy z inżynierami, potrafiąc wydobyć maksymalny potencjał. Dziękuję ekipie za wiarę w kolejnym sezonie.