WADA potwierdza dochodzenie w sprawie malowania Haasa

FIA oraz Rosyjska Federacja Samochodowa deklarują, że barwy ekipy są legalne.
07.03.2117:36
Mateusz Szymkiewicz
2238wyświetlenia


Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) potwierdziła dochodzenia w sprawie tegorocznego malowania Haasa.

Stajnia z Kannapolis w ostatni czwartek zaprezentowała kolorystkę na sezon 2021, która bezpośrednio odnosi się do flagi Rosji. Sprawa ta wywołała kontrowersje, ponieważ państwo zostało wykluczone ze światowego sportu na dwa lata za liczne przypadki łamania prawa antydopingowego, a także tuszowanie dowodów z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi z 2014 roku.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), Nikita Mazepin w sezonie 2021 nie może reprezentować w Formule 1 barw Rosji, przystępując do rywalizacji jako „neutralny sportowiec”. Tym samym kolorystykę Haasa potraktowano jak próbę obejścia wyroku i swoje dochodzenie zapowiedziała Światowa Agencja Antydopingowa.

WADA jest świadoma tej sprawy i rozpatruje ją z odpowiednimi władzami - brzmi oficjalne oświadczenie Agencji.

Mimo zapewnień FIA oraz Rosyjskiej Federacji Samochodowej, że malowanie VF-21 jest zgodne z przepisami, wątpliwości odnoszą się do klauzuli z orzeczenia CAS, które brzmi: Nie można umieszczać publicznie godła państwowego ani innego symbolu Federacji Rosyjskiej na swoich ubraniach, sprzęcie lub pozostałych przedmiotach osobistych.

Gunther Steiner komentując kontrowersje, jakie wzbudziło tegoroczne malowanie Haasa, powiedział: Niczego nie ominęliśmy. Przedstawiliśmy to malowanie już w zeszłym roku, zanim zapadła decyzja WADA o rosyjskiej fladze. Oczywiście, nie możemy stosować rosyjskich symbolów, jednakże kolorystyka wciąż jest dopuszczalna. Wszystko rozbija się o sportowców, nie o zespół. My jesteśmy amerykańską ekipą.