Oscar Piastri kierowcą rezerwowym Alpine w sezonie 2022

Aktualny lider klasyfikacji F2 przejmie obowiązki od Daniiła Kwiata.
16.11.2118:57
Jakub Ziółkowski
1501wyświetlenia
Embed from Getty Images

Lider klasyfikacji generalnej Formuły 2 - Oscar Piastri, zostanie kierowcą rezerwowym zespołu Alpine w sezonie 2022. Dzięki obszernemu programowi testów, Australijczyk ma przygotować się do startu w Formule 1 w 2023 roku.

Ogłoszenie Piastriego jako kierowcy rezerwowego stajni z Enstone zakończyło spekulacje dotyczące jego ewentualnej roli w Alfie Romeo. Szwajcarska stajnia ogłosiła dzisiaj, że jej drugim kierowcą w przyszłym roku będzie Guanyu Zhou.

Jestem bardzo podekscytowany że dołączam do składu Alpine F1 Team - powiedział Australijczyk, który zastąpi na tym stanowisku Daniiła Kwiata. Nie mogę się doczekać aby być znacznie bardziej zaangażowany w działania zespołu i przyczynić się do jego planowanych sukcesów w przyszłym sezonie. Objęcie posady kierowcy rezerwowego jest kolejnym krokiem w mojej drodze do spełnienia celu, jakim jest wejście do stawki F1 w sezonie 2023.

W ciągu kilku ostatnich lat udowodniłem swoje umiejętności w formułach juniorskich i czuję, że jestem gotowy na awans do Formuły 1. Oprócz obserwowania zespołu w garażu w przyszłym sezonie, planujemy stworzyć obszerny program testów, który pozwoli mi rozwinąć się i jeszcze bardziej przygotować do objęcia fotelu wyścigowego.

Dziękuję za wsparcie zespołowi Alpine. Ostatnie dwa sezony jakie spędziłem w ich Akademii okazały się bardzo udane i jestem wdzięczny za ich wiarę we mnie. Obecnie mogę skupić się na zakończeniu sezonu w Formule 2 i nie mogę doczekać się powrotu do ścigania - zakończył Piastri.

Australijczyk jest obecnie liderem klasyfikacji generalnej Formuły 2. To pierwszy sezon Piastriego w tej kategorii - poprzednio kierowca zdobył tytuł mistrza Formuły 3 w sezonie 2020, natomiast pierwsze sukcesy za kierownicą bolidów junior Alpine świętował w 2019 roku, kiedy zdobył mistrzostwo Formuły Renault Eurocup.

O umiejętnościach Piastriego wypowiedział się również dyrektor generalny Alpine, Laurent Rossi: Oscar nie tylko potrafi świetnie odnaleźć się na torze, co pokazał w ostatnich latach, jest też dojrzałem i opanowanym kierowcą, co w jego wieku jest wyjątkowe. Jego następnym krokiem będzie regularny udział w weekendach Grand Prix, co pozwoli mu w pełni zżyć się z zespołem, poznać oczekiwania, jakie pokłada się w kierowcach Formuły 1 oraz przygotowanie się na nadchodzącą okazję do awansu. Awans Oscara jest też sukcesem Akademii Alpine i pokazuje jej prestiż na tle innych szkółek młodych kierowców.