FIA przedstawiła podsumowanie obrad Komisji F1

Zmiany dotyczą limitów budżetowych, kwestii technicznych i testów przed sezonem 2023.
08.07.2222:12
Nataniel Piórkowski
2160wyświetlenia


Międzynarodowa Federacja Samochodowa opublikowała sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Komisji F1.

Trzecie w tym roku spotkanie przedstawicieli zespołów, władz F1 oraz FIA odbyło się przed rozpoczęciem Grand Prix Austrii.

W trakcie rozmów poruszony został postulat zwiększenia limitu budżetowego w związku z rosnącą inflacją. Zgodnie z przepisami finansowymi każda z ekip nie może wydać w tym sezonie więcej niż 140 milionów dolarów na podstawowe aktywności związane z działalnością wyścigową.

W odpowiedzi na tempo wzrostu wydatków ustalono indeksację limitu na poziomie 3,1% regulaminowego poziomu. Ruch ten poparło dziewięć z dziesięciu teamów rywalizujących w serii Grand Prix.

Kolejny punkt dotyczył wydanej przed miesiącem dyrektywy technicznej w sprawie podskakiwania bolidów (tak zwanego morświnowania). Uzgodniono, że wdrożenie zawartych w niej mechanizmów zostanie odsunięte w czasie do weekendu na torze Spa-Francorchamps. Pierwotnie miało do tego dojść już podczas GP Francji.

Komisja F1 zdecydowała się także na zmianę zasad w zakresie organizacji zimowych testów przed sezonem 2023. Będą mogły one odbyć się poza Europą, cztery dni przed inauguracyjną eliminacją sezonu. Tym sposobem jedyna tura zimowych testów powinna zostać przeprowadzona tuż przed GP Bahrajnu na torze Sakhir.

Komisja przedyskutowała także propozycje związane z przepisami silnikowymi na sezon 2026. Zgodnie z komunikatem FIA pakiet regulacji jest już bliski sfinalizowania.