Patrick Tambay zmarł w wieku 73 lat

Francuz dwukrotnie wygrywał Grand Prix jako reprezentant Ferrari.
04.12.2218:48
Mateusz Szymkiewicz
991wyświetlenia
Embed from Getty Images

Były kierowca Formuły 1 - Patrick Tambay, zmarł w wieku 73 lat.

Informacja o śmierci Francuza została potwierdzona przez rodzinę w specjalnym komunikacie dla agencji prasowej AFP. Tambay w ostatnich latach zmagał się z chorobą Parkinsona oraz cukrzycą.

Kierowca zadebiutował w Formule 1 w 1977 roku jako reprezentant zespołu Johna Surteesa. Kolejne lata przyniosły występy m.in. dla McLarena i Ligiera, a od sezonu 1982 Francuz dołączył do Ferrari jako następca tragicznie zmarłego Gillesa Villeneuve'a.

Tambay podczas zaledwie ośmiu startów dwukrotnie finiszował na podium, a także wygrał wyścig o Grand Prix Niemiec na torze Hockenheim. Dobrą formę Francuz podtrzymał w sezonie 1983, kiedy to reprezentował Ferrari we wszystkich wyścigach i zajął czwarte miejsce w klasyfikacji, wygrywając po raz drugi i ostatni w karierze przy okazji zmagań na Imoli.

Kolejne dwa lata Tambay spędził w fabrycznym zespole Renault, który był już w schyłkowym okresie rywalizacji w Formule 1. Kierowca wzbogacił swój dorobek o łącznie trzy wizyty na podium, plasując się jednak w sezonach 1984-1985 w drugiej dziesiątce klasyfikacji. Francuz zakończył karierę na torach Grand Prix w 1986 roku w barwach Haas/Lola.

Poza Formułą 1 Tambay czterokrotnie podchodził do startów w Le Mans, pojawiając się na mecie tylko raz za kierownicą Jaguara w 1989 roku. Z kolei zawodniczą karierę zakończył dopiero w sezonie 2006, kiedy to rywalizował w Grand Prix Masters.