Mercedes potwierdza odejście Hamiltona z końcem 2024 roku

Brytyjczyk określił swoją decyzję jako "jedną z najtrudniejszych" w całym życiu.
01.02.2420:05
Mateusz Szymkiewicz
1777wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zespół Mercedesa oficjalnie ogłosił odejście Lewisa Hamiltona po sezonie 2024.

W pierwszy dzień lutego świat obiegły informacje, jakoby siedmiokrotny czempion porozumiał się w sprawie startów w Ferrari od 2025 roku. W kolejnych godzinach plotki te zaczęły nabierać kształtu i wczesnym popołudniem Mercedes zwołał spotkanie wszystkich pracowników w Brackley, by przekazać decyzję Hamiltona o odejściu po tegorocznych mistrzostwach.

O godzinie 20:00 niemiecki zespół wystosował oficjalne oświadczenie, w którym poinformował publicznie, iż Lewis Hamilton aktywował klauzulę skracającą ważność jego umowy do końca 2024 roku.

W kontekście duetu zespół-kierowca, nasza współpraca z Lewisem przyniosła największe sukcesy, jakie kiedykolwiek widział ten sport. Możemy na to spoglądać z dumą i Lewis na zawsze pozostanie istotną częścią historii Mercedesa - powiedział Toto Wolff, szef zespołu. Wiedzieliśmy jednak, że na pewnym etapie nasza współpraca doczeka się naturalnego końca i to jest ten dzień. Akceptujemy decyzję Lewisa, który szuka nowych wyzwań. Nasze szanse na przyszłość są ekscytujące w rozważeniach. Przed nami jednak wciąż pełen sezon 2024 i koncentrujemy się na jak najlepszych występach.

Spędziłem jedenaście niesamowitych lat z tym zespołem i jestem naprawdę dumny z naszych wspólnych osiągnięć - dodał Lewis Hamilton. Jestem częścią Mercedesa od trzynastego roku życia. To miejsce, w którym dorastałem i decyzja o odejściu była jedną z najtrudniejszych, jakie przyszło mi podjąć. Jest to jednak odpowiedni moment na ten krok i czuję ekscytację na myśl o nowych wyzwaniach. Pozostanę na zawsze wdzięczny za wsparcie rodzinie Mercedesa, a w szczególności Toto za jego przyjaźń i przywództwo. Chciałbym zakończyć ten etap w najlepszy możliwy sposób. Pozostaję w stu procentach zaangażowany w zapewnieniu jak najlepszych osiągów, by mój ostatni rok w Srebrnych Strzałach pozostał tym do zapamiętania.

Hamilton jako kierowca Mercedesa sięgnął po sześć tytułów mistrza świata w sezonach 2014, 2015, 2017, 2018, 2019 oraz 2020. Ponadto kierowca miał swój wkład we wszystkie osiem mistrzostw niemieckiego producenta wśród konstruktorów z lat 2014-2021.