Tsołow wygrywa główny wyścig F3 na Węgrzech

Bułgar nie uległ naciskającemu van Hoepenowi. Mini, Browning i Lindblad bez punktów.
21.07.2409:15
Maciej Wróbel
408wyświetlenia

Nikola Tsołow zwyciężył w głównych zmaganiach F3 na torze Hungaroring. Bułgar tuż po starcie odebrał pierwszą pozycję Laurensowi van Hoepenowi i następnie - mimo presji ze strony Holendra - utrzymał prowadzenie już do samego końca wyścigu. Van Hoepen finiszował jako drugi, a najniższy stopień podium wywalczył Noel Leon.

Na starcie najlepszą reakcją z czołówki popisał się Nikola Tsołow, który zdołałw w pierwszym zakręcie wyprzedzić zdobywcę pole position, Laurensa van Hoepena. Holender musiał jeszcze w kolejnych zakrętach zaciekle bronić pozycji przed Noelem Leonem i Leonardo Fornarolim, ale ostatecznie utrzymał drugą pozycję. Poza kilkoma zawodnikami - Meguetounifem, Loakiem i Wurzem - którzy po kontaktach z innymi kierowcami przebili opony, obyło się bez większych incydentów.

Niezły start wyścigu zaliczył Kacper Sztuka, który awansował o sześć pozycji i był 20. Piotr Wiśnicki utrzymał się natomiast na 23. miejscu. Po niezbyt udanym starcie wkrótce natomiast pozbierał się van Hoepen, którzy nie pozwalał oddalić się Tsołowowi i utrzymywał się niecałą sekundę za liderującym Bułgarem. Nieco dalej, za tą dwójką, podążał Leon, a na kolejnych pozycjach znajdowali się Fornaroli, Mansell, Ramos, Voisin, Bedrin, Beganovic i Goethe. Główni pretendenci do tytułu - Mini, Browning i Lindblad - byli poza punktowaną dziesiątką i plasowali się odpowiednio na 12., 14. i 19. pozycji.

Wyprzedzanie - jak to na Hungaroringu - nie należało do najłatwiejszych i na kolejnych okrążeniach nie dochodziło do zbyt wielu bezpośrednich walk pomiędzy kierowcami. Van Hoepen stale jednak naciskał na Tsołowa i raz za razem dawał znać zespołowi - obaj bowiem są reprezentantami ART Grand Prix - że chciałby wyprzedzić Bułgara, by schłodzić opony. Do zamiany pozycji jednak nie dochodziło, a Leon, Fornaroli i Mansell zdołali się w tym czasie zbliżyć do prowadzącej dwójki.

Na 14. kółku Oliver Goethe poradził sobie z Dino Beganoviciem, jednak była to walka tylko o 9. miejsce. W układzie ścisłej czołówki, mimo niewielkich różnic, wciąż nie dochodziło do żadnych zmian. Na 21. kółku, na dojeździe do czwartego zakrętu doszło jeszcze do kolizji Matiasa Zagazety z Arvidem Lindbladem. Obaj zawodnicy zatrzymali swoje bolidy na torze i konieczny był wyjazd samochodu bezpieczeństwa, za którym kierowcy dojechali już do mety.

Tsołow odniósł zatem swoje trzecie zwycięstwo w tym sezonie, będące jednocześnie pierwszym odniesionym w głównym wyścigu. Van Hoepen finiszował jako drugi, a jako trzeci linię mety przekroczył Noel Leon. Kolejne punktowane miejsca zajęli Fornaroli, Mansell, Ramos, Voisin, Bedrin, Goethe i Beganovic. Główni rywale w walce o tytuł - Browning, Mini i Lindblad nie zdobyli punktów. Kacper Sztuka ostatecznie finiszował natomiast jako 19., a Piotr Wiśnicki 22.

Klasyfikacje generalne

P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
25Sami Meguetounif (5)Dallara F3 201923+0:38,783
26Joseph Loake (31)Dallara F3 201922+1 okr.
27Matias Zagazeta (19)Dallara F3 201920+3 okr.
28Arvid Lindblad (3)Dallara F3 201920+3 okr.
Niesklasyfikowani
29Charlie Wurz (17)Dallara F3 20191
Zdyskwalifikowani
30Laurens van Hoepen (24)Dallara F3 201923
Pole position: Laurens van Hoepen - 1:33,935 (+2 pkt.)Najszybsze okrażenie: Sami Meguetounif - 1:35,293 na 18 okrążeniu
Najszybsze okrążenie w Top 10: Christian Mansell (+1 pkt.)