A1GP: Zaugg i Jarvis zwycięzcami w Zandvoort

Kierowcy A1 Team South Africa i A1 Team Great Britain nie pozostawili rywalom złudzeń
01.10.0709:40
Bartosz Pyciarz
2312wyświetlenia
W ostatni weekend na torze Zandvoort w Holandii rozegrana została pierwsza runda sezonu 2007/2008 serii A1 Grand Prix. Podczas sobotnich kwalifikacji na mokrym torze Adrian Zaugg nie dał szans swoim rywalom. Podobnie było podczas sprintu, jednak w długim wyścigu został Afrykańczyk został już pokonany przez Oliviera Jarivsa.

Sprint

A1 Team South Africa, którego kierowcą jest Zaugg, wygrał inauguracyjny wyścig serii A1GP w Holandii. Kierowca z RPA nie oddał prowadzenia nawet na chwilę na dystansie 12 okrążeń, finiszując przed reprezentantem A1 Team France - Loikiem Duvalem i Jeorenem Bleekemoen z A1 Team Netherland, który ku ogromnej radości miejscowych kibiców stanął na najniższym stopniu podium.

Przed startem wyścigu znad toru znikły deszczowe chmury i jedynym problemem na starcie było zaśnięcie silnika w bolidzie Iana Dyka (A1 Team Australia). Po trzech okrążeniach Zaugg miał już 2,5 sekundy przewagi nad drugim Duvalem i mógł kontynuować jazdę z dala od Francuza i Salvadora Durana (A1 Team Mexico). Afrykańczyk nie był zagrożony nawet przez moment: po 9 okrążeniach jego przewaga wynosiła ponad 5 sekund, a po 11 - 7 sekund. W końcu kierowca A1 Team South Africa ujrzał flagę w biało-czarną szachownicę, odnosząc drugi rok z rzędu zwycięstwo w otwierającym sezon sprincie.

Na drugiej pozycji po spokojnym wyścigu dojechał Loic Duval, który pomimo usilnych ataków reprezentanta gospodarzy kontynuuje dobrą passę na torze Zandvoort i zdobył 12 punktów zaliczanych do klasyfikacji generalnej dla swojego kraju. Holender popisał się fantastycznym startem z 5 miejsca i wyprzedził od razu Neela Janiego (A1 Team Switzerland), a pod koniec trzeciego okrążenia Durana, by awansować na trzecie miejsce. Tym samym Bleekemoen zapewnił Holandii pierwsze podium w domowym wyścigu i 10 punktów do klasyfikacji generalnej.

Dobrą dyspozycją wykazał się także Olivier Jarivs (A1 Team Great Britain), który przedarł się z 10. miejsca na 7. Przegrał natomiast pasjonującą walkę o szóste miejsce z Christianem Vietorisem (A1 Team Germany). Zważywszy na to, iż kierowcy ci mieli wystartować odpowiednio z 2. (Vietoris) i 3. (Jarvis) pola do długiego wyścigu, mogło to być zapowiedzią bardzo ciekawej walki. Po raz pierwszy w historii tej serii na mecie zameldowali się wszyscy kierowcy, którzy wystartowali do wyścigu.

Długi wyścig

Tak jak można było się spodziewać, start blisko siebie Zaugga, Vietorisa i Jarivsa przyniósł holenderskim kibicom sporo emocji. W długim wyścigu dzięki świetnej jeździe Jarivsa i fantastycznemu postojowi 15 punktów zapewniła sobie ekipa A1 Team Great Britain. Drugie miejsce zajął zwycięzca sprintu - Zaugg, a podium uzupełnił Jani.

Po starcie kolejność pierwszej czwórki nie uległa zmianie: prowadził Zaugg przed Vietorisem, a trzeci był Jarvis, który obronił się przed atakiem Janiego. Chwile grozy przeżyli miejscowi kibice, gdy ich kierowca - Bleekemolen wypadł z toru. Na szczęście nie doszło do poważnych uszkodzeń i Holender mógł kontynuować wyścig, choć spadł na odległą pozycję.

Na czwartym okrążeniu Jarvis uporał się z Niemcem i rozpoczął pogoń za Zauggiem. Zajęło mu to dwa okrążenia, w którym to czasie wykręcił najszybsze okrążenie. Brytyjczyk był wyraźnie szybszy od Afrykańczyka, lecz nie mógł go wyprzedzić. W końcu na 10 okrążeniu Jarvis zjawił się w boksie razem z reprezentantami Szwajcarii, Czech, Niemiec i Irlandii. Prowadzenie utrzymał Zaugg, a na drugie miejsce wskoczył Duval, który tracił do lidera 1,2 sekundy.

Kluczowy moment wyścigu miał miejsce na 13 okrążeniu, gdy Zaugg zjechał do boksu i powrócił na tor za Brytyjczykiem. Zawodnik A1 Team South Africa próbował podjąć walkę, ale Jarvis odjeżdżał bardzo szybko i na 23 okrążeniu jego przewaga wynosiła już blisko trzy sekundy. W dodatku Zaugga dogonił Jani. Na 31 okrążeniu obaj liderzy zjechali ponownie do boksu. Po kilku okrążeniach przewaga Jarvisa utrwaliła się i było już wiadomo, kto odniesie zwycięstwo. Drugi dojechał do mety zdecydowanie najlepszy kierowca tego weekendu - Zaugg, a trzeci Jani. Miejscowi kibice byli znów szczęśliwi, ponieważ Bleekemolen przedarł się z 14 miejsca na 8 i zdobył 3 punkty dla Holandii.

W klasyfikacji generalnej prowadzi RPA przed Wielką Brytanią i Francją. Kolejne wyścigi serii już za dwa tygodnie w czeskim Brnie.

Źródło: A1GP.com
P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
13Buddy Rice (-)Lola A1GP Zytek45+1:31,148
14Enrico Toccacelo (-)Lola A1GP Zytek44+1 okr.
15Cong Fu Cheng (-)Lola A1GP Zytek44+1 okr.
16Satrio Hermanto (-)Lola A1GP Zytek44+1 okr.
17Adam Khan (-)Lola A1GP Zytek43+2 okr.
18James Hinchcliffe (-)Lola A1GP Zytek40+5 okr.
Niesklasyfikowani
19Chris Alajajian (-)Lola A1GP Zytek13
20Narain Karthikeyan (-)Lola A1GP Zytek8
21Alex Yoong (-)Lola A1GP Zytek2
22Joao Urbano (-)Lola A1GP Zytek0
Pole position: Adrian Zaugg - 1:43,979 Najszybsze okrażenie: Salvador Duran - 1:29,181 na 37 okrążeniu (+1 pkt.)