GP Wielkiej Brytanii: zapowiedź zespołu BMW Sauber
Półmetek tegorocznego sezonu Formuły Jeden stanowi prawdziwie klasyczna impreza
28.06.0813:52
8156wyświetlenia

Półmetek tegorocznego sezonu Formuły Jeden stanowi prawdziwie klasyczna impreza - Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Zespół BMW Sauber ma nadzieję, że trzy dni testów na obiekcie w Northamptonshire pozwolą mu osiągnąć lepszy rezultat niż podczas poprzedniego wyścigu - GP Francji. Brytyjski tor składa się z wielu szybkich łuków, a więc bardzo ważny jest tam balans aerodynamiczny.
BMW Sauber F1 Team przyjeżdża na Silverstone jako wicelider wśród konstruktorów, a kierowcy zespołu zajmują w swojej klasyfikacji drugie (Robert Kubica) i piąte (Nick Heidfeld) miejsce. W ten sam weekend, gdy Kubica i Heidfeld walczyć będą o punkty na Silverstone, do Manchesteru zawita BMW Pit Lane Park. Będzie on otwarty nieodpłatnie od piątku do niedzieli.
Wypowiedzi członków zespołu
Nick Heidfeld:
Nad główną bramą prowadzącą na Silverstone widnieje napis: 'Home of British Motor Racing' (dom brytyjskich sportów motorowych) i taka atmosfera jest tam faktycznie wyczuwalna. Ten klasyczny tor pozostał wierny swoim korzeniom. Ma prawdziwy charakter, który lubię. Na torze jest sporo szybkich łuków, kilka pamiętnych zakrętów oraz ich kombinacji, takich jak Stowe, Copse i Becketts. Poza tym zawsze można liczyć na brytyjskich kibiców, którzy zawsze tworzą niesamowitą atmosferę. Brytyjscy kibice są prawdziwymi fanami wyścigów - są dobrze poinformowani i entuzjastycznie nastawieni. Mam nadzieję, że będziemy mogli im zapewnić ciekawe widowisko.
Robert Kubica:
Silverstone ma bogatą historię, a zarazem jest bardzo przyjemnym torem. Ważne jest tu, aby dobrać odpowiedni poziom docisku, zwłaszcza w pierwszym, szybkim sektorze. Dalej jest też kilka wolnych zakrętów. Z perspektywy kierowcy tor jest udaną mieszanką, która stawia wiele najróżniejszych wyzwań. Duże znaczenie ma tutaj też wiatr, który ma spory wpływ na bolidy w pierwszym sektorze. Do tego jeszcze brytyjska pogoda jest jak zawsze nieprzewidywalna. Byłem jednak tam już ze trzy lub cztery razy i nigdy nie padało. Pożyjemy zobaczymy.
Mario Theissen, szef BMW Motorsport:
Silverstone jest jednym z klasycznych punktów kalendarza i przyciąga jak zawsze ogromne rzesze fanów. Większość z nich nie jest jednak skoncentrowana na osobistościach i innych wydarzeniach, a skupia się na samym sporcie. Testowaliśmy już w tym tygodniu na tym torze. Obaj kierowcy - Robert i Nick - pracowali nad ustawieniami na wyścig. Po trudnym weekendzie w Magny-Cours mamy nadzieję na powrót do walki na Silverstone. Dla BMW Group, Wielka Brytania to jedyne miejsce, gdzie produkowane są jej wszystkie trzy marki: Mini w Oxfordzie, Rolls-Royce w Goodwood i BMW w Hams Hall. W Swindon znajduje się jeszcze producent części dla samochodów MINI. Po Stanach i Niemczech, Wielka Brytania to trzeci największy rynek dla BMW.
Willy Rampf, dyrektor techniczny:
Oczywiście na Silverstone będziemy starać się o lepszy występ niż w Magny-Cours. Podczas ostatnich testów tutaj zdobyliśmy wiele przydatnych informacji i mam nadzieję, że odzyskamy naszą dobrą formę. Aby przejechać tu szybkie okrążenie, samochód musi mieć dobry balans aerodynamiczny. Kierowcy muszą utrzymywać jak najwyższą prędkość w szybkich łukach, które są dość powszechne na tym torze. Kombinacja zakrętów Maggots-Becketts-Chapel jest jedną z najlepszych w kalendarzu. Silverstone ma dość szorstką nawierzchnię, przez co jest bardzo wymagający dla opon. Z tego powodu będziemy korzystać z najtwardszych mieszanek.
Tor
W tym roku odbędzie się 42. wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Tor w Northamptonshire jest położony w połowie drogi z Birmingham do Oxfordu. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2004 roku przez Michaela Schumachera i wynosi 1:18,739.
Tor wykorzystywany był w czasie II wojny światowej jak lotnisko. Pierwszy wyścig odbył się tam w 1948 roku. Od oficjalnego początku Mistrzostw Świata Formuły Jeden (w roku 1950), GP Wielkiej Brytanii odbywało się także na torze w Aintree (pięć razy) oraz Brands Hatch (dwanaście razy). Na wyspach trzy razy odbyło się również GP Europy - w latach 1983 i 1985 na Brands Hatch oraz w 1993 roku na torze Donington Park.
Historyczny rekord ustanowił tu David Purley, który podczas kwalifikacji do wyścigu w 1977 roku wypadł z toru i uderzył o ścianę z prędkością 173 km/h. Wyhamował z tej prędkości do 0 km/h na odcinku 66cm i przeżył przeciążenie wynoszące 179,8 G.
&,tory/silverstone0.gif,,
Informacje o torze:
- Procent jazdy na pełnym gazie: 64%
- Najdłuższy odcinek przejeżdżany na pełnym gazie: 12 sekund / 890 metrów
- Prędkość maksymalna: 294 km/h
- Zmiany biegów na okrążenie: 40
- Zużycie opon: średnie do dużego
- Zużycie hamulców: małe
- Docisk aerodynamiczny: duży
Z kart historii
Silverstone jest średniej wielkości miejscowością położoną w hrabstwie Northamptonshire w Anglii. Miejscowość ta znajduje się niedaleko Northampton, Milton Keynes i Banbury, a jej populacja to około 2000 mieszkańców.
Około kilometra na południe od tej miejscowości leży tor Silverstone, który przyciąga co roku w te strony w czasie weekendu Grand Prix nawet 100 tysięcy kibiców.
W średniowieczu miejscowość ta utrzymywała się głównie ze sprzedaży drewna z wycinki otaczającego lasu Whittlewood. Klan Linellów po dziś dzień zajmuje się leśnictwem w regionie.
Źródło: BMW-Sauber-F1.com
KOMENTARZE