Wyścig Mistrzów już jutro o godz. 19:00 na kanale Eurosport

03.12.0400:00
Marek Roczniak
1790wyświetlenia

To już 17. edycja wyścigu Race of Champions. Areną tego wydarzenia będzie stadion Stade de France, na którym w miejscu płyty boiska powstanie specjalny asfaltowy tor o długości jednego kilometra i szerokości 7 metrów. Na nim w wyścigach "jeden na jeden" rywalizować będą najsłynniejsi kierowcy i motocykliści świata.

Zwycięzcą tej imprezy, w której startują zarówno specjaliści od jazdy na torze jak i najlepsi kierowcy jeżdżący po bezdrożach, otrzyma tytuł "Champion of Champions". 16 uczestników zostanie podzielonych na dwie drabinki: wyścigową i rajdową. W każdej z nich rozegrane zostaną cztery ćwierćfinały, w których wystartuje po dwóch zawodników. Ich zwycięzcy zmierzą się ze sobą w półfinałach, które wyłonią uczestników finałów. Finałowe wyścigi zarówno w drabince wyścigowej jak i rajdowej rozgrywane są do dwóch wygranych biegów. Triumfatorzy obu grup zmierzą się ze sobą w Super Finale o tytuł "Champion of Champions".

W imprezie weźmie udział m.in. Michael Schumacher. Obok siedmiokrotnego mistrza świata w Formule 1 wystartuje inny przedstawiciel najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych - David Coulhard, który ma na swoim koncie 13 zwycięstw w Grand Prix. Tym samym dołączą do długiej listy innych kierowców F1, którzy wzięli udział w Race of Champions. Są to m.in. Fernando Alonso, Cristiano Da Matta, Olivier Panis i Nick Heidfeld.

Na liście zawodników, którzy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w tegorocznej imprezie są także: Jeff Gordon (czterokrotny triumfator serii NASCAR), Jean Alesi (trzecie miejsce w MŚ F1 w 1997), Kenny Brack (zwycięca INDY 500 IRL), Jimmie Johnson (2. miejsce w serii Nascar 2003), Mattias Ekstrom (mistrz DTM 2004 oraz zwycięzca Rajdu Szwecji w N klasie), Sebastien Loeb (rajdowy mistrz świata 2004), Marcus Gronholm (rajdowy mistrz świata 2000 i 2002), Colin McRae, (rajdowy mistrz świata 1995), Armin Schwarz (rajdowy mistrz Europy 1996).

W ubiegłym roku tytuł mistrza wśród mistrzów przypadł świeżo upieczonemu rajdowemu mistrzowi świata Sébastienowi Lobowi, który w finale pokonał Marcusa Gronholma. Loeb wygrał minimalnie oba wyścigi. Gronholm triumfował w tej imprezie w 2002 roku. Rok wcześniej tytuł zdobył debiutant Harri Rovanpera.

Puchar Narodów ROC:
Puchar Narodów ROC powstał w 1999 roku i jest znakomitym uzupełnieniem do wyścigów Race of Champions. Format tych zawodów jest taki sam. Wyścigi odbywają się na dwóch równoległych torach, ale rywalizują w nich zespoły. Drużyny składają się z dwóch zawodników: pierwszy to kierowca rajdowy, a drugi to kierowca rywalizujący na torze (jak w Formule 1, serii Nascar, IRL, Champ Car czy European Touring Car).

O wyniku poszczególnych wyścigów decyduje kolejność na mecie jak i czas przejazdu. Wyścigi podobnie jak w Race of Champions rozgrywane są "jeden na jeden". Po najlepsze dwa zespoły awansują do półfinałów, gdzie rywalizuje się do trzech wygranych. Zwycięzcy półfinałów zmierzą się w finale o tytuł najszybszej drużyny świata.

W historii tej imprezy triumfowali czołowi kierowcy świata: Finowie (1999: Tommi Makinen, JJ Lehto i Kari Tianien), Francuzi (2000: Regis Laconi, Yvan Muller i Gilles Panizzi), Hiszpanie (2001: Jesus Puras, Ruben Xaus i Fernando Alonso) oraz Amerykanie (2002: Jeff Gordon, Colin Edwards i Jimmie Johnson). W ubiegłym roku zwyciężyła drużyna międzynarodowa w składzie Cristiano da Matta (Brazylia), Fonzi Nieto (Hiszpania) oraz Gilles Panizzi (Francja), która pokonała drużynę Hiszpanii 3-2. Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle ciekawie. Swój udział potwierdził już m.in. Michael Schumacher, które pojedzie w drużynie Niemiec (wraz z Arminem Schwarzem), a Sebastien Loeb będzie kapitanem ekipy francuskiej (pojedzie w niej z Jeanem Alesim).

Poza tym w imprezie wezmą udział Amerykanie (Jeff Gordon i Jimmie Johnson), Brytyjczycy (David Coulthard i Colin McRae) oraz Szwedzi (Kenny Brack i Mattias Ekstrom).

Źródło: CYFRA+