Definitywny koniec procesu w sprawie śmierci Senny

27.05.0500:00
Marek Roczniak
1649wyświetlenia

Jedenaście lat po tragicznym wypadku Ayrtona Senny na torze Imola, oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci twórcy bolidu FW16, Adrian Newey i Patrick Head, zostali definitywnie oczyszczeni ze stawianych im zarzutów. Sąd Najwyższy Włoch (Corte Suprema di Cassazione) orzekł, że Newey jest niewinny, natomiast postępowanie przeciwko Headowi zostało umorzone z powodu przedawnienia.

Obaj panowie już w 1997 roku zostali uznani za niewinnych, co dwa lata później potwierdził werdykt sądu apelacyjnego. Prokurator doszukał się jednak pewnych nieprawidłowości proceduralnych i w 2003 roku zarządał wznowienia procesu. Pierwsza rozprawa w nowym procesie odbyła się niespełna trzy tygodnie temu, ale już podczas mowy wstępnej prokurator krajowy Rinaldo Rosini poprosił o zamknięcie sprawy, powołując się na ustawę o przedawnieniu.

Dokładna przyczyna wypadku Senny nadal nie jest znana. Newey i Head byli oskarżeni o dokonanie niedbałej modyfikacji kolumny kierownicy, co miało przyczynić się do jej domniemanego pęknięcia w trakcie jazdy. Nigdy im tego jednak nie udowodniono. Tymczasem zespół Williams zawsze utrzymywał, że do wypadku przyczyniło się kilka czynników, a całą reakcję łańcuchową zapoczątkował błąd kierowcy.

Źródło: pitpass.com