Trudna sprawa wieszania polskiej flagi

Kolejny sukces Polaka znów podniósł wrzawę o to, czy polską flagę powieszono poprawnie
02.09.1117:05
Piotr Słota
13104wyświetlenia
Kolejny sukces polskiego sportowca po raz kolejny podniósł wrzawę o to, czy polską flagę powieszono Kubie Giermaziakowi poprawnie, czy też nie. Otóż odpowiedź jest prosta - nie.

Skąd jednak to całe zamieszanie? Wynika ono z założenia, że flagi wiszące horyzontalnie na maszcie obraca się o 90 stopni w prawo, lub jak kto woli, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Błąd. Taka zasada nie istnieje i co więcej nigdy nie istniała.

Aby zrozumieć zasadę wywieszania flag w pionie, posłużę się zjawiskiem z jakim spotykamy się wszyscy codziennie w tak ogromnych ilościach, że nawet przestaje się zwracać na to uwagę. Chodzi o czytanie. Tekst czyta się od góry do dołu i od lewej do prawej, oczywiście poza wyjątkami krajów posługujących się zupełnie innymi alfabetami, jak kraje arabskie czy dalekiego wschodu, które jednak pozostają w mniejszości. Dlatego warto przyswoić sobie, iż flag się nie obraca, tylko się „czyta”. Zgodnie z tą zasadą, polska flaga czytana od góry do dołu jest biało-czerwona, a także czytana od lewej do prawej (gdy wisi pionowo) również jest biało-czerwona. Gdy jednak flagę obrócimy, według błędnej zasady pochylenia masztu, będzie wtedy ona czerwono-biała.



Całą sprawę reguluje ustawa - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Polisf_flag-ribbon_official.png. W tym momencie ktoś mógłby jednak zarzucić, że trudno znać zasady, jakie panują w każdym państwie na świecie. Wystarczy jednak przejrzeć przykłady, by zrozumieć, iż zasada „czytania” flag ma zastosowanie w przypadku innych flag państwowych. I tak, zasadę tę odnajdujemy we flagach choćby Włoch czy Niemiec. Na tych przykładach wyraźnie widać problem. Oto bowiem flaga Włoch obrócona o 90 stopni w prawo wisi prawidłowo, niemiecka zaś powinna być obrócona w lewo. Sprawa staje się prosta, kiedy odrzucimy tę błędną zasadę obrotu flag i je po prostu przeczytamy: włoska pozostaje zielono-biało-czerwona, zaś niemiecka obrócona w przeciwną stronę pozostaje czarno-czerwono-żółta, czyli w obu przypadkach kolejność czytania barw pozostaje taka sama, jak w przypadku flag wywieszonych horyzontalnie.

Co więcej, nawet kraj słynący chyba z najbardziej „fanatycznego” uwielbienia swojej flagi, czyli Stany Zjednoczone Ameryki, wieszają flagę wg tej zasady. Niebieskie pole z gwiazdami „normalnie” znajduje się w górnym lewym rogu. Po jej błędnym obróceniu pole to znalazłoby się w górnym prawym rogu, tymczasem poprawnie powieszona flaga USA zachowuje niebieskie pole gwiazd z lewej strony. Zasada czytania odnajduje się nawet we flagach z krzyżem, jak Szwecja, Norwegia czy Finlandia. Nominalnie krzyż znajduje się z lewej, więc „czytamy” go jako pierwszy, a po obróceniu znów krzyż „czytamy” jako pierwszy od góry flagi.



Dlatego więc, warto raz na zawsze zapomnieć o obracaniu flag przy wywieszaniu ich w pionie, a przyswoić sobie zasadę „czytania” tak, aby kolejność barw od góry do dołu była zawsze taka sama, jak od lewej do prawej. Widać więc wyraźnie, że zasada obracania flagi gubi się, gdyż raz należy zrobić to w jedną, a raz w drugą stronę. Zasada „czytania” natomiast jest obecna w każdym z przykładów i prościej kwestii wieszania flag w pionie wyjaśnić już nie można.

Oczywiście zasada „czytania” nie jest żadną formalną zasadą, ale na pewno jest bliższa znakomitej większości sposobów wieszania flag w pionie. Pozwala rozwiać wiele wątpliwości, takich jak zastanawianie się, czy w lewo, czy w prawo, a także w prosty i obrazowy sposób daje bliższy prawdy obraz prawidłowo powieszonej w pionie flagi.

KOMENTARZE

27
AdJ
04.09.2011 12:20
@Kamikadze2000 Nie wiem, czy o Brazylii zapomniałeś, czy uważasz jej flagę za egzotyczną w F1 ;).
mbwrobel
02.09.2011 10:45
Zasada wieszania flagi na wzór wstęgi, której lewa połowa jest przytwierdzona poziomo, a prawa połowa zwisa swobodnie (tak, jak na stronie Dziennika Ustaw, którą zapodał @Slipstream) najprościej tłumaczy prawidłowy sposób. Sam go zresztą często przytaczam, ale niektórzy po prostu są odporni na wiedzę. Wieszając flagę zgodnie z tą zasadą bardzo łatwo zrozumieć, dlaczego w powieszonej pionowo fladze USA gwiazdki wciąż pozostają w lewym górnym rogu.
p33ro
02.09.2011 07:30
Trzeba zaczac wieszać jak w Lekkoatletyce ;p
TimOOv
02.09.2011 06:58
@Vsene Flagi Monako się nie wiesza w Pionie poprzez przekręcenie tylko poprzez rozszerzenie co wyklucza stwierdzenie że "wieszają nam flagę Monako"
mariok77
02.09.2011 06:57
Flagi nie wystarczy obrócić o 90 stopni w prawo,aby była ona prawidłowo wywieszona należy jeszcze obrócić ją o 180 stopni względem dluższego boku.
Huckleberry
02.09.2011 06:49
@sas - czepiasz się ;) Są w mniejszości militarnej zapewne. ;)
kpawel
02.09.2011 06:45
@Vsene Bo może należy na nią patrzeć od drugiej strony?:/ A nie tak, jak stał fotograf?
Vsene
02.09.2011 06:25
@TimOOv Nie wiem co miałeś na myśli w kwestii flagi Monako, ale na tym zdjęciu flaga RPA jest nieprawidłowo zawieszona. http://www.southafrica.info/about/history/flagguide.htm
TimOOv
02.09.2011 06:09
Nie zgadzam się z autorem artykułu. Zwyczajem międzynarodowym jest "łapanie flagi" za lewy górny róg (jako ten "pierwszy czytany") w związku z czym przekręcamy ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oczywiście ustawa (każdego kraju) może mówić inaczej. I tak jest w przypadku Polski Niemiec USA itd Warto zobaczyć to. Rozwieje to kwestię flagi "Monako" http://img4.allvoices.com/thumbs/image/609/480/82122161-flag-announcing.jpg
skan
02.09.2011 05:54
@slipstream "owe pole" a nie "[s]ów pole[/s]"... a co do artykułu, to bardzo fajny, w prosty sposób wyjaśnił mi zasady wieszania flag ; )
sas
02.09.2011 05:28
[quote]oczywiście poza wyjątkami krajów posługujących się zupełnie innymi alfabetami, jak kraje arabskie czy dalekiego wschodu, które jednak pozostają w mniejszości[/quote] Może się czepiam, ale w jakim sensie te kraje pozostają w mniejszości?
Masio
02.09.2011 05:24
W wyścigu PSC w Belgii nie tylko Polska flaga była źle powieszona. Tam gdzie stał Rene Rast, to była flaga Wielkiej Brytanii, a tam gdzie Nick Tandy, wisiała flaga Niemiec. Ogólnie uważam, że ten koleś, który wiesza flagi, to powinien uważać jak to robi. Zawsze jak jest Mark Webber na podium, to flaga Australii jest zawsze źle wieszana. Irytują mnie takie sytuacje, gdy flagi źle są powieszone.
marla
02.09.2011 05:06
Cóż za intrygujący temat... Proponuję zacząć stosować wieszanie poziome i no problem. :)
SvedruS
02.09.2011 04:59
ja chcialem powiedziec ze flaga niemiecka tez byla zle powieszona nad podium PSC :)
Lola
02.09.2011 04:49
Ludzie, że też wam się chce o takich głupotach dyskutować -.-
slipstream
02.09.2011 04:26
[quote="Yurek"]Ustawodawca był pijany?[/quote] Ustawodawca nie był piany, w czasach kiedy to psiał działało i obowiązywało. Zwróć tylko uwagę, że to co widzisz na ekranie monitora nie jest w systemie CIULEV, a w systemie kolorystycznym RGB w którym to po konwersji z CIULEV na RGB abyś mógł to zobaczyć na ekranie wychodzi szary. Żaden ekran nie wyświetla barw CIULEV. Nikt wtedy RGB czy Pantonem sobie nie zawracał głowy, bo de facto tego w kraju nie było więc zadbać o poprawne wartości koloru RGB po prostu nie musiał. Zresztą co do tego polecam znaleźć na sieci artykuł "Jaki CMYK Twój" z magazynu 2+3D nr 37 A to ze dzisiaj ustawodawca nie kwapi się do uregulowania tego wedle dzisiejszych standardów a przede wszystkim mediów i nośników, można sobie szeroko poczytać w internecie, bo byle jakość stosowania naszego godła i flagi w instytucjach państwowych wręcz przeraża. Do poczytania w wolnej chwili http://www.2plus3d.pl/artykuly/polskie-godlo http://www.orlidom.pl/
Yurek
02.09.2011 04:16
@slipstream - wiem, że to "czasy minione" (jeszcze lata 80.). Ale to jest zabawne, że zamiast biało-czerwonej flagi otrzymujemy flagę szaro-karmazynową. Ustawodawca był pijany?
Mariusz
02.09.2011 04:07
Sprawę polskiej flagi reguluje prawnie protokół flagowy. Wszystko jest dokładnie określone, także kody czerwieni i bieli w systemach graficznych. Sprawa flag i herbów jest jasna i oczywista, o ile zna się zasady blazonowania. Trzeba wiedzieć, że flaga i herb wywodzą się jeszcze z czasów rycerstwa i [color=blue]heraldyczna prawa i lewa strona nie są tymi stronami w rozumieniu patrzącego na herb czy flagę[/color]. Herby stosowało rycerstwo na tarczach dla rozróżnienia "swoich" od przeciwników w czasie potyczki. Przykład: herb miasta Puławy (Pogoń Litewska) - rycerz jest zwrócony w prawo heraldyczne, choć patrzący na ten herb widzi postać rycerza zwróconego w lewą stronę. Dlaczego w prawą stronę heraldyczną jest zwrócony rycerz? Bo prawa strona zawsze jest bardziej "zaszczytna", "czysta" i szlachta przy podawaniu prawej dłoni na powitania dawała znak, że nie ma złych zamiarów, gdyż nie trzyma w prawej dłoni miecza.
Kamikadze2000
02.09.2011 04:05
@adnowseb - tak, Japonia na pewno. Reszta krajów to egzotyka dla F1 np. Macedonia. pzdr :0
adnowseb
02.09.2011 04:03
@Kamikadze2000 Japończycy także, myślę ,że jeszcze kilka państw moglibyśmy wyliczyć , zaliczając je do bezstresowego wywieszenia flag :) Pozdrawiam Edit: na ESPN możesz właśnie zobaczyć DTM rok 2010. Na Pol....e kanał 17
Zykmaster
02.09.2011 04:01
Przeczytałem nagłówek artykułu i odrazu mi się nasuną znany Polsatowski serial ;-)). Mam nadzieje ze tam tego tematu nie poruszą ;-)) Pozdrawiam
Kamikadze2000
02.09.2011 03:56
Najlepiej mają Brytole - jak nie powieszą, jest dobrze... ;)
slipstream
02.09.2011 03:52
@CamilloS, ale właśnie dokładnie tak jest. Zresztą na przykładzie flagi USA widać to najlepiej. ów pole z gwiazdami to dzieląc flagę krzyżem przez środek na 4 równe części, to górne lewe pole to tzw. Kanton flagi, i on zawsze powinien znajdować się w górnym lewym rogu. Czy jest to zupełnie inna flaga? Niekoniecznie jeśli zrobi się to tak, jak choćby opisuje polski ustawodawca co do naszej flagi http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Polisf_flag-ribbon_official.png - tak "wykręcona" flaga USA pozostaje dokładnie tą samą flagą. @Yurek, fajnie, tylko że ustawodawca pisał to w czasach minionych, a sam system kolorystyczny CIELUV jest starszy i bardziej wymarły niż dinozaury przy powszechnie na świecie panujących modelach kolorystycznych RGB, CMYK, Pantone czy RAL. Co wiećej, nei am nawet żadnego "kalkulatora" który by system CIULEV był w stanie przełożyć na dowolny dzisiejszy standard. W tym temacie odsyłam zresztą do artykułu w kwartalniku 2+3D nr 37 gdzie szeroko opisano problem polskich barw w kontekście dzisiejszych technologii czy to druku czy wyświetlania na ekranie monitora.
Kordas
02.09.2011 03:40
@CamilloS Oczywiście że da radę, odwracasz flagę na drugą stronę ;)
CamilloS
02.09.2011 03:32
Wychodząc z założenia, że flaga powieszona poziomo i pionowo jest identyczna, to na przedstawionej grafice są dwie całkowicie różne flagi USA. Ten pionowej nie da się powiesić tak aby wyglądała jak ta pozioma. Zgadzam się z tym, że flagę powinno się "czytać" i też boli mnie jak widzę powywracane barwy narodowe...
Yurek
02.09.2011 03:26
[quote]Oczywiście zasada "czytania" nie jest żadną formalną zasadą[/quote] No właśnie. Żadne prawo międzynarodowe nie reguluje tej kwestii. Na marginesie dodam, że wg ustawy podającej kolory flagi Polski według CIELUV powinna ona wyglądać tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Flag_of_Poland_corrected.svg
gornik
02.09.2011 03:21
Akurat w przypadku GP Belgii problem był z odwróceniem flag (tego masztu co przytrzymywał) bo dodatkowo kierowcy obok Kuby dostali nie swoje flagi, co sugerowałoby po prostu całkowitym odwróceniem. Ale fakt faktem zdarzało się to nieraz