Star Mazda Series - co to takiego?

Tutaj ważne są umiejęctności, a nie zasobność budżetu
03.09.0612:06
Mariusz Karolak
5836wyświetlenia

Podczas gdy w Europie największą popularność wśród wyścigów open-wheel ma Formuła 1, a dalej seria Grand Prix 2, A1 Grand Prix, World Series by Renault, F3 Euro Series i inne, w Ameryce najpopularniejsze są bez wątpienia wyścigi IndyCar (znane również jako IRL lub Indy Racing League) oraz Champ Car (znane również jako CART).

Kierowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady uczestniczą jednak także w mniej prestiżowych zawodach. Wśród tych należy wspomnieć m.in. o Champ Car Atlantic, Barber Dodge Pro Series, Indy Pro Series, Indy Lights oraz Star Mazda Series.

Chyba najmniej znana w Europie spośród wyżej wymienionych jest właśnie ta ostatnia. Wyścigi Star Mazda Series noszą oficjalnie nazwę "Star Mazda Championship Presented by Goodyear" i zostały zapoczątkowane stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1991 roku. Są transmitowane w telewizji i cieszą się sporą popularnością. Wystarczy powiedzieć, że na zawody zgłasza się średnio ponad 30 uczestników, a niekiedy stawka na starcie liczy ponad 40 kierowców (sic!). Nie do pomyślenia w dzisiejszej F1...



Uczestnictwo w Star Mazda Series nie jest kosztowne. Pełen sezon startów to koszta w wysokości ok. 200-300 tysięcy dolarów amerykańskich. Serial ten można zaklasyfikować gdzieś pomiędzy Formułą Ford i serią Formułą Atlantic. Wybitni kierowcy przechodzą do wyższych kategorii. I tu warto wspomnieć mistrza serii Star Mazda z roku 2004, Amerykanina Michaela McDowella, który trafił w tym roku do serii Champ Car. Jeszcze wyżej zaszedł jego rodak - Scott Speed - ścigający się w tej serii w 2002 roku. Ten młody Jankes ściga się już obecnie w Formule 1.

Wyścigi Star Mazda są nadzorowane przez IMSA (International Motor Sport Association), która z kolei należy do FIA. Samochody tej serii napędzane są silnikiem podobnym w swej konstrukcji do tego, jaki montowany jest w autach Mazda RX-8. Ma on moc ok. 250 KM. Bolid jest wykonany z włókna węglowego, a skrzynia biegów ma 6 przełożeń.

Kierowcy to głównie osoby urodzone w latach 80., choć można też znaleźć i starszych zawodników. Najstarszym aktywnym zawodnikiem jest tymczasem zamieszkały w Bountiful w stanie Utah Tom Mabey, urodzony dnia 4 października 1948 roku (sic!). Przeważają Amerykanie, jest też kilku Kanadyjczyków (Marc Arseneau, Christopher Guerrieri, Kevin Lacroix, Emmanuel Anassis, Mark Pavan, Jay Poscente) oraz Europejczyków (Charlie Hollings i Andrew Bentley z Wielkiej Brytanii, Warren Knipper z Francji), a także reprezentant Chile Ramiro Scuncio.



Aktualnie po 9 z 12 eliminacji zaplanowanych na ten rok w klasyfikacji kierowców przewodzi młodziutki Adrian Carrio urodzony 12 stycznia 1989 roku. Chłopak reprezentuje zespół World Speed Motorsports i startuje z numerem 14. W tym roku wygrał już dwa wyścigi (Montreal, Salt Lake City), w pięciu innych stawał na podium jako drugi lub trzeci, cztery razy startował z pole position i ma już 330 punktów. Drugi w klasyfikacji jest Kevin Lacroix z 286 punktami, trzeci Ryan Justice ma punktów 261. Za zwycięstwo kierowca dostaje 44 punkty, za drugie miejsce 40, za trzecie 37, za czwarte 34. Od szóstego miejsca, za które jest 30 punktów, naliczany jest o jeden punkt mniej za każdą niższą pozycję, tak więc za 35 miejsce można nawet dostać 1 punkt. Dodatkowy punkt jest też przyznawany za wywalczenie pierwszego pola startowego.

Lacroix przewodzi w klasyfikacji debiutantów, drugi jest Matt Varsha, trzeci Gerardo Bonilla. Jest też specjalna klasyfikacja dla zawodników mających 30-44 lata i dla kierowców powyżej 44 lat. Wśród zespołów prowadzi World Speed Motorsports.

Do rozegrania pozostały jeszcze trzy wyścigi w tym sezonie. Najbliższy odbędzie się 3 września na torze Mosport, czyli dziś. Pozostałe dwa zaplanowano na 30 września na torze Road Atlanta (Elkhart Lake) i na 21 października na torze Mazda Raceway (Laguna Seca). Wyścigi Star Mazda towarzyszą zazwyczaj serii ALMS (American Le Mans Series), ale nie tylko. W tym roku wyścigi w Houston i Milwaukee rozegrano przed rywalizacją Champ Car, wyścig Trois Rivieres odbył się przed Grand AM, zaś ten rozegrany na torze Gilles Villeneuve Circuit miał miejsce przed rywalizacją Grand Prix Formuły 1. Wyścigi rozgrywa się zarówno na owalach, jak i na torach drogowych. Intencją tej serii jest udowodnienie który z kierowców jest najlepszy, a nie kto ma największy budżet.

» Aktualna klasyfikacja sezonu 2006 po 9 wyścigach

Źródło: StarMazda.com, Wikipedia.org, SPEEDtv.com, IMSARacing.net

KOMENTARZE

5
Damos
04.09.2006 06:29
> nie skomentuje tego...ale chcialo by sie rzec "dziadek daj spokoj"... dlaczego ? Jesli ma zdrowie i radzi sobie za kolkime - niech sie bawi ! Chcialbym w jego wieku byc rownie sprawym i miec podobnie ekscytujace zajecie :)
im9ulse
03.09.2006 05:27
"Najstarszym aktywnym zawodnikiem jest tymczasem zamieszkały w Bountiful w stanie Utah Tom Mabey, urodzony dnia 4 października 1948 roku (sic!)" nie skomentuje tego...ale chcialo by sie rzec "dziadek daj spokoj"...pamietam w Nascar'e byl(chyba nawet jeszcze sie sciga czasami) Morgan Shepherd (czy cos w te manke i tez mial po 60tce)
Maraz
03.09.2006 12:44
Obawiam się, że tylko w amerykańskich telewizjach można zobaczyć te wyścigi. Adriannn - jedynka z polskiego :P
Adriannn
03.09.2006 12:36
Dobry artyk u ł
Matthew
03.09.2006 12:04
Dobre to! Jaka telewizja to transmituje!?