MSP Sports Capital zostało udziałowcem McLarena

Do 2022 roku konsorcjum ma nabyć 33 procent udziałów w stajni z Woking.
13.12.2009:49
Nataniel Piórkowski
1278wyświetlenia


McLaren ogłosił sprzedaż części udziałów w zespole Formuły 1 amerykańskiemu konsorcjum inwestycyjnemu przewodzonemu przez MSP Sports Capital.

Na mocy porozumienia MSP przejmie na początku 15 procent udziałów w McLarenie. Do 2022 roku poziom ten ma jednak wzrosnąć do 33 procent. W sumie wartość inwestycji ma wynieść 185 milionów funtów.

Osoby powiązane z MSP były wcześniej zaangażowane jako właściciele lub inwestorzy w inne organizacje sportowe - w tym w drużyny futbolu amerykańskiego, baseballu czy NBA.

W 2018 roku partner konsorcjum - Jeff Moorad wyrażał zainteresowanie zakupem ekipy Force India, która ostatecznie została przejęta przez Lawrence'a Strolla.

W związku z pandemią koronawirusa McLaren mierzył się wiosną z poważnymi problemami finansowymi. Pojawienie się nowych inwestorów pomoże zespołowi w zapewnieniu środków finansowych, które umożliwią budowanie potencjału na fundamentach udanego sezonu 2020.

W czerwcu McLaren Group ogłosił osiągnięcie porozumienia z Narodowym Bankiem Bahrajnu, uzyskując pożyczkę w wysokości 150 milionów funtów. Pozwoliła ona zwiększyć płynność finansową firmy w związku z kryzysem wywołanym globalną pandemią koronawirusa.

McLaren potwierdził już, że zamierza sprzedać a następnie leasingować fabrykę w Woking. Działanie to ma na celu spłacić obecne zadłużenie.

Aktualnie około pięćdziesiąt sześć procent udziałów McLaren Group znajduje się w posiadaniu bahrajńskiego funduszu Mumtalakat. Właścicielem czternastu procent jest Mansour Ojjeh a kolejnych dziesięciu Michael Latifi. Dwadzieścia procent jest rozdzielone między pomniejszych inwestorów.

Ta inwestycja stanowi kluczowy moment w rozwoju McLaren Racing. MSP to przede wszystkim inwestor sportowy. Znają rynek a ich ekipa ma duże doświadczenie oraz sukcesy w światowych organizacjach sportowych - powiedział dyrektor generalny McLarena, Zak Brown.

Są partnerem w takim samym stopniu jak udziałowcami, wykorzystując swoją sieć powiązań oraz wiedzę dla osiągnięcia długoterminowych korzyści McLaren Racing.

Nowa inwestycja wzmacnia nasz plan powrotu McLarena do rywalizacji o zwycięstwa w wyścigach oraz mistrzostwa w Formule 1 i IndyCar, zapewniając nam pozytywny impet. Nieustannie koncentrujemy się na naszej misji, którą obecnie jest powrót na sam szczyt podium.

Jeff Moorad dodał: Cieszymy się mogąc wesprzeć Zaka Browna i cały pion zarządzający oraz pomóc w rozwoju marki McLaren Racing. Zależy nam, aby pomóc zespołowi w osiągnięciu celu, jakim jest powrót na czoło stawki.