FIA może zawiesić licencję Nikity Mazepina?

Światowa Rada zwołała na wtorek nadzwyczajne posiedzenie.
01.03.2208:41
Mateusz Szymkiewicz
2529wyświetlenia
Embed from Getty Images

Światowa Rada Sportów Motorowych zwołała na wtorek nadzwyczajne posiedzenie, podczas którego zostanie poruszona kwestia uczestnictwa rosyjskich kierowców

Inicjatorem spotkania jest nowy prezes Federacji - Mohammed bin Sulayem, który powołał się na aktualny kryzys na Ukrainie. FIA w porozumieniu z władzami Formuły 1 odwołała już wrześniowy wyścig o Grand Prix Rosji, natomiast teraz wszystko wskazuje na to, iż ze stawki może wypaść kierowca Haasa - Nikita Mazepin.

Od kilku dni Rosja stopniowo jest odsuwana od światowego sportu. W poniedziałek UEFA oraz FIFA wykluczyły drużyny klubowe i reprezentację z międzynarodowych rozgrywek, natomiast Komitet Olimpijski wydał rekomendację o zawieszeniu rosyjskich sportowców.

Z kolei prezes Ukraińskiej Federacji Samochodowej - Leonid Kostuczenko, wezwał FIA do odebrania licencji kierowcom wyścigowym reprezentującym Rosję oraz Białoruś. W odpowiedzi Mohammed bin Sulayem zadeklarował swoje pełne wsparcie.

Saga związana z przyszłością Nikity Mazepina ruszyła jeszcze w trakcie zimowych testów, kiedy to Haas zerwał z bolidu wszystkie oznaczenia tytularnego sponsora - Uralkali. Obecnie rosyjski koncern chemiczny nie widnieje już nawet na stronie internetowej zespołu w zakładce „partnerzy”. Według telewizji RTL, na rozstanie miał naciskać partner związany z Mickiem Schumacherem - 1&1, grożąc rozwiązaniem umowy.

Musimy zdecydować jak kontynuować dalszą współpracę, zarówno ze sponsorem jak i Mazepinem. To jasne, że Nikita się martwi. W Formule 1 nigdy nic nie jest pewne i dotyczy to zwłaszcza jego - mówił Gunther Steiner, szef Haasa.

Zdaniem Ralfa Schumachera, 22-latek nie pojawi się na starcie pierwszej rundy sezonu w Bahrajnie. To może być koniec dla Nikity. Wielka szkoda, ponieważ to młody chłopak, któremu nie da się pomóc. Pozostało jeszcze trochę czasu na przemyślenia przed kolejnymi testami. Ktokolwiek zastąpi Mazepina będzie miał jeszcze okazję na zapoznanie się z samochodem. Inna kwestia to ograniczenia w podróżowaniu. Już teraz obywatele Rosji mają duże trudności w przemieszczaniu się po całym świecie. Dostępni są Antonio Giovinazzi i Oscar Piastri, który po wygraniu F3 i F2 czeka na swoją szansę - powiedział Niemiec.