Motorsport UK zawiesiło licencje rosyjskich kierowców wyścigowych

Mazepin utrzymując miejsce w Haasie nie będzie mógł wystartować na torze Silverstone.
02.03.2220:40
Mateusz Szymkiewicz
1060wyświetlenia
Embed from Getty Images

Kierowcy korzystający z rosyjskiej oraz białoruskiej licencji wyścigowej otrzymali zakaz rywalizacji na terenie Wielkiej Brytanii.

We wtorek FIA ustaliła, iż zawodnicy pochodzący z Rosji będą mogli brać udział w mistrzostwach pod jej patronatem, mimo rekomendacji Komitetu Olimpijskiego o wykluczeniu ich. Nikita Mazepin w przypadku utrzymania posady w zespole Haas będzie musiał jednak rywalizować jako neutralny sportowiec pod flagą Federacji.

W odpowiedzi Motorsport UK podjęło decyzję o zawieszeniu licencji zawodników reprezentujących Rosję i Białoruś, co odbiera im prawo do rywalizacji na brytyjskich torach wyścigowych, w tym wyścigu F1 na Silverstone. Ruch ten został wykonany w porozumieniu z rządem w Londynie.

Cała społeczność Motorsport UK potępia wojnę Rosji i Białorusi na terenie Ukrainy. Deklarujemy pełną solidarność z osobami dotkniętymi tym konfliktem - powiedział David Richard, prezes organizacji. Jesteśmy zjednoczeni z mieszkańcami Ukrainy i społecznością sportów motorowych po inwazji i niedopuszczalnych działaniach, które miały miejsce. To czas, aby międzynarodowa społeczność sportów motorowych działała i okazywała wsparcie mieszkańcom Ukrainy i naszym kolegom z Federacji Samochodowej Ukrainy. Naszym obowiązkiem jest użyć wszelkich możliwych wpływów, by powstrzymać tę całkowicie nieuzasadnioną inwazję.