Kacper Sztuka mistrzem włoskiej Formuły 4

17-latek zapewnił sobie tytuł na jeden wyścig przed końcem kampanii.
14.10.2319:16
Maciej Wróbel
2834wyświetlenia


Kacper Sztuka odniósł zwycięstwo w przedostatnim wyścigu sezonu 2023 na torze Vallelunga i został tegorocznym mistrzem włoskiej Formuły 4.

17-letni zawodnik z Cieszyna przystępował w tym roku już do swojego trzeciego sezonu we włoskiej F4 i zaczął go od zwycięstwa na torze Imola. Kolejne starty nie były już tak udane - w ciągu czterech weekendów wyścigowych Sztuka tylko dwukrotnie stawał na podium, podczas gdy świetną serię notował junior Red Bulla, Arvid Lindblad.

Po czterech z siedmiu rund, z których każda liczy po trzy wyścigi, Lindblad prowadził w klasyfikacji generalnej z aż 60-punktową przewagą nad drugim Ugo Ugochukwu, podczas gdy Sztuka był dopiero szósty z dorobkiem 96 oczek. Od rundy w Le Castellet Polak zdołał jednak odwrócić złą kartę, wygrywając we Francji wszystkie trzy wyścigi. Komplet zwycięstw Sztuka wywalczył także miesiąc później w Mugello, dzięki czemu do ostatniej rundy na torze Vallelunga pod Rzymem przystępował jako lider mistrzostw.

W piątkowych kwalifikacjach Sztuka potwierdził świetną formę zdobywając pole position do wszystkich trzech wyścigów. Pierwszy wyścig w Vallelundze padł jednak łupem Ugo Ugochukwu, podczas gdy Sztuka zajął trzecie miejsce, przegrywając jeszcze z Tuukką Taponenem. Lindblad był dopiero szósty, dzięki czemu Sztuka nieznacznie powiększył przewagę nad Brytyjczykiem, lecz do walki o tytuł włączył się właśnie wspomniany Ugochukwu. Do drugiego wyścigu Polak przystępował z przewagą odpowiednio 9,5 i 11 punktów nad Lindbladem i Ugochukwu.

Start do drugiego wyścigu poszedł po myśli Sztuki, który obronił prowadzenie przed nacierającymi Taponenem i Ugochukwu z Premy. Za ich plecami, w zakręcie Cimini, doszło z kolei do karambolu, w którym uczestniczyło mnóstwo kierowców, w tym Arvid Lindblad. Po tym incydencie aż ośmiu zawodników pożegnało się z wyścigiem, który wstrzymano i wznowiono dopiero po trzydziestu minutach.

Tuż po restarcie doszło do kontaktu pomiędzy prowadzącym Sztuką a drugim Taponenem, jednak obaj szczęśliwie kontynuowali jazdę. Brando Badoer wyprzedził tymczasem Ugo Ugochukwu i zaczął naciskać na Taponena, co pozwoliło odjechać Sztuce. Polak minął linię mety z przewagą ponad pięciu sekund nad Taponenem, który zdołał obronić drugą pozycję przed Badoerem.

Ugochukwu minął linię mety tuż za podium, podczas gdy Lindblad był dopiero jedenasty i było już jasne, że tytuł powędrował w ręce Polaka! Na jeden wyścig przed końcem Sztuka ma 28 punktów przewagi nad Ugochukwu i aż 34,5 nad Lindbladem.

Aktualizacja
Wkrótce po zakończeniu popołudniowych zmagań zespół Prema oprotestował wyniki drugiego wyścigu, domagając się kary dla Kacpra Sztuki. Zdaniem włoskiej ekipy - której kierowcami są główni rywale Polaka, Ugochukwu i Lindblad - Sztuka zbyt wcześnie ruszył przy pierwszym restarcie, co miało zaskoczyć innych kierowców.

Sędziowie ostatecznie uznali, iż Sztuka faktycznie przyspieszył jeszcze przed zniknięciem żółtych flag. Na kierowcę US Racing nałożona została kara doliczenia pięciu sekund do końcowego rezultatu, która jednak nie ma wpływu na wyniki zawodów. Pierwotnie przewaga Polaka nad Tuukką Taponenem wynosiła 5,317 sekundy, zatem utrzymał on zarówno zwycięstwo w wyścigu, jak i tytuł mistrzowski.

Skrócona klasyfikacja włoskiej F4 na jeden wyścig przed końcem
MiejsceKierowcaKrajPunkty
1Kacper Sztuka298
2Ugo Ugochukwu270
3Arvid Lindblad263,5
4James Wharton191,5
5Tuukka Taponen181
6Brando Badoer155
7Zachary David142
8Akshay Bohra113
9Nicola Lacorte75
10Rashid Al Dhaheri65

Włoska Formuła 4 powstała pod koniec 2013 roku na bazie dawnej Formuły Abarth i jest jedną z najbardziej prestiżowych serii juniorskich na Starym Kontynencie. W inauguracyjnym sezonie 2014 po tytuł mistrzowski sięgnął obecny kierowca Astona Martina w F1 - Lance Stroll. Oprócz Kanadyjczyka, tytuł mistrza tej serii w swoim dorobku mają między innymi Dennis Hauger, Enzo Fittipaldi czy Oliver Bearman.