Pełna lista startowa F2 na sezon 2024 już znana

Ostatnim potwierdzonym kierowcą jest Taylor Barnard, który zadebiutuje z ekipą PHM.
06.02.2417:49
Maciej Wróbel
1286wyświetlenia
Embed from Getty Images

Wraz z dołączeniem Taylora Barnarda do zespołu PHM AIX Racing, znana jest już pełna lista startowa mistrzostw Formuły 2 na sezon 2024.

19-letni Barnard ma za sobą niezwykle udany sezon 2023 spędzony w Formule 3. Startując w barwach mało konkurencyjnego zespołu Jenzera Brytyjczyk zdołał odnieść zwycięstwo w głównym wyścigu w Spa, dokładając do tego jeszcze dwie wizyty na podium. Zgromadzone przez niego 72 punkty pozwoliły mu na zajęcie dziesiątego miejsca w końcowej klasyfikacji.

Teraz Barnard został potwierdzony jako kierowca zespołu PHM AIX Racing startującego w Formule 2, awansując do serii po jednym sezonie spędzonym w F3. Jestem zachwycony mogąc ogłosić, że będę startował w FIA Formula 2 z zespołem PHM AIX Racing. To kolejny szczebel prowadzący do spełnienia mojego marzenia. Oczywiście chciałbym być lepiej przygotowany, ale zrobię wszystko, co w mojej mocy i więcej, aby wypaść jak najlepiej - powiedział 19-latek.

Dołączenie Barnarda do PHM-u oznacza, że znane są już składy wszystkich zespołów F2 na nadchodzący sezon, który rozpocznie się 1 marca od rundy w Bahrajnie. Listę otwiera duet ART Grand Prix, który w 2023 roku zwyciężył z Premą w walce o mistrzostwo wśród zespołów. To właśnie w barwach francuskiej ekipy tytuł w klasyfikacji indywidualnej wywalczył Theo Pourchaire, który po wygraniu mistrzostw musiał zakończyć swoją przygodę z F2.

Starty w zespole ART kontynuować będzie najlepszy debiutant 2023 roku, Victor Martins, do którego dołączy debiutujący w F2 junior Williamsa - Zak O'Sullivan. Skład Premy utworzą natomiast rezerwowy kierowca Haasa i Ferrari w F1, Oliver Bearman, oraz zaledwie 17-letni Andrea Kimi Antonelli. Junior Mercedesa jest aktualnym mistrzem serii FRECA skąd awansował od razu do F2, całkowicie pomijając Formułę 3.

Z listy startowej zniknęła natomiast po wielu latach nazwa Carlin po tym, jak z końcem roku 2023 zespół opuścił jego założyciel, Trevor Carlin. Ekipa została w całości przejęta przez firmę Rodin - nowozelandzkiego producenta samochodów wyścigowych. W składzie teamu pozostał Zane Maloney, a jego nowym zespołowym partnerem został Ritomo Miyata - aktualny mistrz japońskiej Super Formuły.

Aktualny mistrz F3, Gabriel Bortoleto, będzie się ścigał w barwach Invicta Racing, gdzie jego partnerem będzie junior Alpine, Kush Maini. Inni czołowi kierowcy ostatniego sezonu F3 - Franco Colapinto, Paul Aron i Pepe Marti - będą startować odpowiednio w MP Motorsport, Hitechu oraz Camposie. Jedną z największych niespodzianek na liście startowej jest z kolei obecność Joshuy Dürksena - Paragwajczyk, który w 2023 roku zajął 19. miejsce w FRECA, będzie reprezentował zespół PHM.

Do Super Formuły przeniósł się tymczasem ostatni mistrz serii, Theo Pourchaire. Startów w F2 kontynuować nie będą także kolejni trzej najwyżej sklasyfikowani kierowcy ubiegłego sezonu - Frederik Vesti przeniósł się do European Le Mans Series, Ayumu Iwasa dołączył do stawki rodzimej Super Formuły, natomiast Jack Doohan, który nie ujawnił jeszcze swoich planów na ten rok, prawdopodobnie pełnić będzie rolę rezerwowego kierowcy zespołu Alpine.

W porównaniu z ubiegłym sezonem na liście brakuje również nazwisk kilku weteranów serii. Po czterech latach F2 opuścił Jehan Daruvala, który przeniósł się do Formuły E. Startów nie będą kontynuować także Roy Nissany oraz Ralph Boschung, którzy spędzili w F2 odpowiednio pięć i siedem sezonów. Boschung był co ciekawe jedynym kierowcą, który brał udział we wszystkich edycjach mistrzostw od momentu przeobrażenia się serii z GP2 w FIA F2.

Lista startowa FIA F2 na sezon 2024
NumerKierowcaKrajZespółAkademia
1Victor MartinsART Grand PrixAlpine
2Zak O'SullivanART Grand PrixWilliams
3Oliver BearmanPrema RacingFerrari
4Andrea Kimi AntonelliPrema RacingMercedes
5Zane MaloneyRodin MotorsportSauber
6Ritomo MiyataRodin Motorsport-
7Jak CrawfordDAMS Lucas OilAston Martin
8Juan Manuel CorreaDAMS Lucas Oil-
9Kush MainiInvicta RacingAlpine
10Gabriel BortoletoInvicta RacingMcLaren
11Dennis HaugerMP Motorsport-
12Franco ColapintoMP MotorsportWilliams
14Enzo FittipaldiVan Amersfoort RacingRed Bull
15Rafael VillagomezVan Amersfoort Racing-
16Amaury CordeelHitech Pulse-Eight-
17Paul AronHitech Pulse-Eight-
18Isack HadjarCampos RacingRed Bull
19Pepe MartiCampos RacingRed Bull
20Richard VerschoorTrident-
21Roman StanekTrident-
22Joshua DürksenPHM AIX Racing-
23Taylor BarnardPHM AIX Racing-