A1GP: Holandia prezentuje zespół w na nowy sezon

W nowy sezon holenderski zespół wchodzi z całkowicie nowym wizerunkiem
12.08.0712:45
Mariusz Karolak
1630wyświetlenia

A1 Team Netherlands będzie ponownie kierowane przez byłego kierowcę Formuły 1 i zwycięzcę Le Mans - Jana Lammersa, który nadal z powodzeniem startuje w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans i innych różnych seriach wyścigowych.

Już drugi sezon głównym kierowcą zespołu będzie Jeroen Bleekemolen. Pomimo swego młodego wieku ma on już spore doświadczenie w międzynarodowych sportach samochodowych. Uczestniczył m.in. w zawodach DTM, wyścigu Le Mans 24 Godziny, w mistrzostwach Le Mans Series z zespołem Racing for Holland Dome oraz w mistrzostwach FIA GT, gdzie stał się najmłodszym zawodnikiem, który wygrał wyścig w całej historii tych zawodów. Bleekemolen jest też najmłodszym mistrzem Formula Ford Benelux, bowiem tytuł ten wywalczył mając zaledwie 16 lat.

W trzecim sezonie startów A1 Team Netherlands w mistrzostwach A1GP, nazywanych też Puchar Świata w Sportach Motorowych, drugim kierowcą będzie 25-letni Arie Luyendyk Jr. Syn dwukrotnego zwycięzcy wyścigu Indianapolis 500 sam uczestniczył w tym klasyku w 2006 roku, a poza tym ścigał się przez kilka lat w Indy Pro Series, gdzie w 2002 był drugi w końcowej klasyfikacji kierowców. Ma na swoim koncie kilka wizyt na podium i został wybrany najbardziej popularnym kierowcą cztery razy z rzędu. Wcześniej, przed startami w Indy Pro Series, ścigał się parę sezonów w Formule Ford, zajmując między innymi trzecie miejsce w prestiżowym wyścigu Masters w Zandvoort w 2001 roku.

W ostatnim sezonie (2006/2007) holenderski zespół zajął piąte miejsce w mistrzostwach A1GP. Mając w składzie wspomnianego już Bleekemolena i Rengera van der Zande ekipa zaliczyła zwycięstwo na ulicznym torze w Pekinie i kilka finiszów na czołowych miejscach, jak chociażby czwarte miejsce Bleekemolena podczas inaugurującego sezon wyścigu w Zandvoort i czwarte van der Zande w Szanghaju. Holendrzy zapewnili sobie również miano najbardziej popularnego zespołu w całej stawce, a Bleekemolen został nagrodzony za najbardziej spektakularny manewr wyprzedzenia w Zandvoort. Nagrodę wręczył mu sam Emerson Fittipald.

W nowy sezon holenderski zespół wchodzi z nowym wizerunkiem. Charakterystyczna pomarańczowa barwa bolidu została częściowo porzucona i zastąpiona uderzającym i zarazem nowatorskim malowaniem. Jest ono rezultatem konkursu projektowego zorganizowanego przez zespół, na który swoje prace nadesłał ponad tysiąc fanów z całego świata. Z nowym malowaniem, dużymi aspiracjami i doświadczeniem zespół, który posiada dwójkę uzdolnionych kierowców będzie zmierzał po złoty medal w nowym sezonie i ma nadzieję zostać trzecim w historii krajem, który wygra Puchar Świata w Sportach Motorowych. Wcześniej udało się to Francuzom i Niemcom.

Źródło: PaddockTalk.com, A1GP.com