Upadłe zespoły Formuły Jeden
Przedstawiamy małe podsumowanie zespołów, których już nie ma w stawce F1
07.05.0814:33
14303wyświetlenia
(Oryginalne opracowanie: Alan Baldwin i Peter Rutherford, agencja prasowa Thomson Reuters)
Wtorkowe oświadczenie Super Aguri o natychmiastowym wycofaniu się z Formuły 1 jest jednym z wielu przykładów z ostatnich lat, kiedy to zespół wyścigowy zakończył swój żywot. Jedne powracały na tor pod zmienioną nazwą, inne przepadały bezpowrotnie. Oto małe podsumowanie zespołów, których już nie ma w stawce F1.
Wtorkowe oświadczenie Super Aguri o natychmiastowym wycofaniu się z Formuły 1 jest jednym z wielu przykładów z ostatnich lat, kiedy to zespół wyścigowy zakończył swój żywot. Jedne powracały na tor pod zmienioną nazwą, inne przepadały bezpowrotnie. Oto małe podsumowanie zespołów, których już nie ma w stawce F1.
- Super Aguri było zespołem dowodzonym przez byłego kierowcę wyścigowego Aguriego Suzukiego. Zaistniał dzięki wsparciu koncernu Honda, niemalże w ostatniej chwili przyłączając się do rywalizacji w sezonie 2006 jako jedenasta ekipa. Zrezygnował z dalszych startów ze względu na problemy finansowe.
- Pod koniec roku 2005 z F1 zniknęły nazwy Jordan i Minardi, a Sauber został przejęty przez BMW. Jordan wcześniej został wykupiony przez firmę Midland i już pod taką nazwą uczestniczył w mistrzostwach w roku 2006, startując pod rosyjską flagą. W kilka miesięcy później zespół przejęli Holendrzy i startował dalej jako Spyker. Od obecnego sezonu figuruje już pod nazwą Force India i startuje w barwach Indii. Z kolei ekipa Minardi została zakupiona przez koncern Red Bull i przemianowana na Toro Rosso.
- Ford w 1999 roku kupił zespół Stewart. We wrześniu 2004 roku amerykański koncern poinformował, że wycofuje się z Formuły 1 i sprzedał swój zespół, startujący w F1 jako Jaguar Racing, koncernowi Red Bull. Dietrich Mateschitz przekształcił zespół w Red Bull Racing.
- Arrows został zlikwidowany w styczniu 2003 roku po tym, jak wycofał się z F1 w trakcie sezonu 2002 po Grand Prix Niemiec na pięć eliminacji przed końcem. W przeciągu 25 lat zespół uczestniczył w 282 wyścigach F1 (381 wliczając starty pod nazwą Footwork), lecz nie zanotował żadnego zwycięstwa.
- Zespół Prost Grand Prix został założony przez Alaina Prosta, czterokrotnego Mistrza Świata F1. Miał to być narodowy zespół francuski. Został zlikwidowany w styczniu 2002 roku. W F1 ścigał się od 1997 roku, po tym jak Alain wykupił podupadającą ekipę Ligier pod koniec roku 1996.
- Mistrzowski zespół Tyrrell zniknął bezpowrotnie ze stawki w 1998 roku. Stajnia została zakupiona wcześniej przez koncern tytoniowy BAT i dalej startowała pod nazwą British American Racing. Aktualnie zespół ten figuruje na liście startowej jako Honda.[/i][/ul]
- Lola zniknęła z F1 w 1993 roku, ale pojawia się na krótko w 1997 roku. Zespół zaprzestał rywalizacji już po pierwszym wyścigu tamtego sezonu i został postawiony w stan likwidacji. Żaden z jego samochodów nie zdołał zakwalifikować się do otwierającego sezon 1997 wyścigu w Australii.
- Utytułowany Lotus przestał istnieć w styczniu 1995 roku. Choć założyciel jego Colin Chapman zmarł na atak serca w 1982 roku, stajnia ta utrzymywana była na dosyć dobrym poziomie przez cały czas. To właśnie w Lotusie swoje pierwsze zwycięstwo odniósł Ayrton Senna w 1985 roku. Kłopoty zaczęły się z początkiem lat 90-tych. Ostatnim sezonem zespołu w F1 był 1994.
- W roku 1995 z F1 zniknął również Simtek. Po nawet obiecującym pierwszym sezonie, w drugim zabrakło sponsorów. Ten sam los spotkał w 1996 roku ekipę Forti. Włosi zaliczyli w F1 niepełne dwa sezony startów.
- Inny włoski zespół Andrea Moda zakończył niechlubnie swój krótki żywot w 1992 roku po tym, jak jego szef Antonio Sassetti został aresztowany i oskarżony o defraudację. Zespół ten wcześniej startował jako Coloni.
- Były Mistrz Świata F1 Jack Brabham założył przed laty ekipę Brabham, której właścicielem przez pewien czas był Bernie Ecclestone. Ostatnim sezonem, w jakim startowała był 1992, jako że została wówczas sprzedana szwajcarskiemu finansiście, który trafił do więzienia za oszustwa. Właśnie tego roku w Brabhamie zadebiutował w F1 Damon Hill. Anglik cztery lata później zdobył tytuł Mistrza Świata.
- Pacific ścigał się w F1 w sezonach 1994 i 1995, a później zapadła decyzja o zaprzestaniu startów. Larrousse wycofał się w 1994 roku. March i Dallara zrezygnowały z F1 w 1992 roku, AGS w 1991, a EuroBrun w 1990.
- Z pozostałych ekip, które wycofały się z rywalizacji w F1 po latach startów warto wymienić: BRM, Cooper, Fittipaldi, Hesketh, Matra, Osella, Shadow, Vanwall, Wolf i Zakspeed.
Źródło: Reuters.com
KOMENTARZE