IndyCar: Castroneves wreszcie pierwszy

Brazylijczyk przerwał serię drugich miejsc i w końcu stanął na najwyższym stopniu podium
25.08.0812:34
Bartosz Pyciarz
2726wyświetlenia

Helio Castroneves przełamał serię drugich miejsc i zwyciężył w wyścigu Peak Antifreeze and Motor Oil Indy Grand Prix of Sonoma County rozegranym w niedzielę na torze Infineon Raceway, podtrzymując swoje szanse na tytuł mistrzowski w tym sezonie.

Początek tego weekendu nie był jednak zbyt szczęśliwy dla zespołu Penske. W środę ciężarówka wioząca oba bolidy tej stajni stanęła w płomieniach w Wyoming. Oba samochody jak i znaczna część wyposażenia uległa zniszczeniu, więc zespół był zmuszony do złożenia dwóch rezerwowych samochodów już na miejscu w Sonomie.

Było to pierwsze zwycięstwo Helio od kwietnia 2007 roku. Brazylijczyk przerwał tym samym serię 29. wyścigów bez wygranej, wliczając w to 7 drugich miejsc w tym sezonie. Tymczasem dopiero 12. miejsce zajął wczoraj Scott Dixon, co oznacza, że Castroneves w klasyfikacji generalnej odrobił 35 punktów, a na odrobienie pozostałych 43 punktów ma dwa wyścigi: w Detroit i Chicago.

Zespół Penske mógł przy okazji świętować podwójne zwycięstwo, bowiem na drugim miejscu ze stratą 5,8 sekundy dojechał Ryan Briscoe. W ciągu pięciu tygodni było to drugie podwójne zwycięstwo ekipy Rogera Penske. Castroneves dosyć późno objął prowadzenie w wyścigu. Stało się to na 59. okrążeniu zaplanowanego na 80. kółek wyścigu po tym, jak na ostatni pit-stop zjechał Ernesto Viso.

Briscoe przyjął zupełnie inną strategię pit-stopów, ale pozwoliło mu to ukończyć wyścig tuż za kolegą z zespołu. Trzecie miejsce zajął Tony Kanaan. Strategie obrane przez Australijczyka i kierowcę AGR opierały się na oszczędzaniu paliwa, podczas gdy Castroneves mocno cisnął i powiększał przewagę.

Kanaan, który również zmniejszył stratę do Dixona uważa, że taktyka oszczędzania paliwa jest nudna i nie przynosi satysfakcji, ale wiele zespołów zastosowało ją w ciągu wyścigu. To jest nudne, wyścigi powinny być szybkie a nie wolne. Oczywiście może to tobie dać miejsce na podium, ale ludzie przez radio cały czas mówią ci, abyś zmniejszał zużycie paliwa. Jedź wolno, ale bądź szybki. Nie daj się wyprzedzić. To nie ma żadnego sensu.

Tuż za Kanaanem na czwartym miejscu dojechał Dan Wheldon, który ma już tylko sześć punktów przewagi w klasyfikacji generalnej nad Brazylijczykiem. Za nim linię mety minęła jedyna kobieta w tym wyścigu - Danica Patrick, a dalej byli Viso i Vitor Meira. Czołową dziesiątkę zamknęli Graham Rahal, Justin Wilson oraz Mario Moraes.

Kolejny wyścig odbędzie się w przyszłym tygodniu na torze ulicznym Belle Isle w Detroit, a oficjalne zakończenie mistrzostw planowane jest na 7. września na Chicagoland Speedway. Później odbędzie się już tylko pokazowy wyścig w Surfers Paradise w Australii.