F3: Wickens wygrał skrócony niedzielny wyścig

Wyścig został wstrzymany na ponad 20 minut, kiedy mały deszcz spowodował kilka wypadków
05.10.0813:14
Marek Roczniak
2201wyświetlenia

Robert Wickens (Signature) odniósł pierwsze zwycięstwo w Formule 3 podczas skróconego ze względu na deszcz niedzielnego wyścigu Euro Series w Le Mans. Drugie miejsce zajął Dani Clos (Prema), a na najniższym stopniu podium stanął kolega zespołowy Wickensa - Jean-Karl Vernay.

Dzisiejszy wyścig rozpoczął się na suchym torze. Wickens, który w tym roku startuje także w Formule Renault 3.5, odebrał na starcie prowadzenie Brendonowi Hartleyowi (Carlin) i od tego momentu kontrolował już przebieg wyścigu. Po kilku okrążeniach zaczął kropić deszcz, co doprowadziło do serii wypadków i organizatorzy podjęli decyzję o wywieszeniu czerwonej flagi.

Przerwa trwała ponad 20 minut i kiedy w końcu zarządzono wznowienie wyścigu, do końca regulaminowego czasu przeznaczonego na wyścig (40 minut) było już tylko pięć minut. Po jednym kółku za samochodem bezpieczeństwa Wickens utrzymał poprowadzenie podczas restartu, by wygrać wyścig z przewagą mniej niż sekundy nad Closem, który poradził sobie z wyprzedzeniem Hartleya.

Tymczasem Nowozelandczyk wpadł dodatkowo w poślizg i ostatecznie wyścig ukończył dopiero na 16 pozycji. Tym samym zespół Trevora Carina stracił szansę na pierwsze podium w debiutanckim sezonie startów w F3 Euro Series. Na pocieszenie partner zespołowy Hartleya - Rodolfo Gonzalez finiszował na ostatniej punktowanej pozycji - szóstej, zapewniając pierwszy punkt ekipie Carlin Motorsport, a właściwie pół punktu, gdyż pokonanie przez kierowców tylko jedenastu okrążeń oznacza, że przyznana zostanie połowa punktów.

Za Vernayem na pozycjach 4 i 5 finiszowali Koudai Tsukakoshi (Manor) oraz James Jakes (ART), a tymczasem świeżo upieczony mistrz F3 Euro Series - Nico Hulkenberg po starcie z końca stawki linię mety przekroczył jako ósmy. Warto dodać, że Hulkenberg jest już piątym z rzędu kierowcą, który wywalczył mistrzostwo dla ekipy ART (dawnie znanej jako ASM). Tylko w pierwszym roku istnienia Euro Series (2003) tytuł zdobył kierowca innego zespołu, a był nim ówczesny partner Roberta Kubicy w Prema Powerteam - Ryan Briscoe.