Berthon wygrywa domowy wyścig FR3.5 na Magny-Cours

Mżawka tuż przed startem zaowocowała złym doborem opon w wielu zespołach i licznymi karami
20.06.1018:34
Paweł Zając
2026wyświetlenia

Nathanael Berthon wytrzymał natarcie kierowcy testowego Red Bull Racing - Daniela Ricciardo na francuskim torze Magny-Cours i zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w Formule Renault 3.5. Opady deszczu w trakcie wyścigu wprowadziły spore zamieszanie, a mżawka tuż przed startem zaowocowała złym doborem opon w wielu zespołach oraz licznymi karami drive-through za zbyt późne założenie kół na starcie.

Ricciardo był jednym z sześciu kierowców, którzy otrzymali kary, jednak popisał się wspaniałym powrotem do walki. Australijczyk przegrał ostatecznie z Berthonem o zaledwie 0,25 sekundy. Podium dopełnił zdobywca obu pole positions w Brnie - Filip Salaquarda, który stracił drugie miejsce na rzecz Ricciardo po zbyt szerokim wyjeździe z zakrętu Grande Courbe na 17 okrążeniu.

Lider mistrzostw - Michaił Aloszyn mocno naciskał na prowadzącego Berthona w pierwszej połowie wyścigu, jednak na 10 okrążeń przed końcem został zaskoczony przez ulewę i w nawrocie Adelaide przejechał przez pułapkę żwirową. Ostatecznie Rosjanin ukończył wyścig na czwartej pozycji. Albert Costa, z zespołu Epsilon Euskadi, skorzystał z problemów, które na ostatnim okrążeniu spotkały Estebana Guerrieriego i ukończył wyścig na piątym miejscu. Startujący z 22 pozycji Bruno Mendez zdecydował się wystartować na slikach - był to dobry wybór i zaowocował szóstym miejscem, jego najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Mżawka przed startem doprowadziła do przesunięcia startu wyścigu, jednak deszcz szybko przestał padać i większość kierowców z czołówki zdecydowało się wystartować na slickach. Ricciardo, Berthon i Aloszyn już na pierwszych okrążeniach szybko oddalili się od reszty stawki, ponieważ na oponach przeznaczonych na suchą nawierzchnię przejeżdżali jedno okrążenie około 10 sekund szybciej niż kierowcy, którzy wystartowali na oponach deszczowych.

Na Brendona Hartleya i Daniła Mowe (obaj startowali z pit lane po problemach technicznych) oraz Guerrieriego, Ricciardo, Costę i Lancastera (na deszczówkach) zostały nałożone kary przejazdu przez boksy. Jednakże dobry dobór opon i krótka aleja serwisowa francuskiego toru oznaczały, że Ricciardo szybko wrócił do walki pomimo odbycia kary już na szóstym okrążeniu. Australijczyk wrócił na tor trzeci i po zjeździe do boksu liderującego Brenthona miał nad nim sześć sekund przewagi, jednak jego również czekał obowiązkowy pit stop.

Po zakończeniu pit stopów Ricciardo znalazł się siedem sekund za kierowcą zespołu Draco. Mimo szybkiego odrobienia straty nie zdołał jednak pozbawić Francuza zwycięstwa przed własną publicznością. W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Aloszyn z 75 punktami na koncie. Drugi jest Ricciardo, który traci 9 oczek. Trzecie miejsce zajmuje Guerrieri, który zdobył dotychczas 59 punktów. Kolejna runda Formuły Renault 3.5 obędzie się w dniach 3-4 lipca na torze Hungaroring.

Źródło: Autosport.com
P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
14Sergio Canamasas (30)Dallara Renault 3.530+1:28,683
15Victor Garcia (28)Dallara Renault 3.529+1 okr.
16Walter Grubmüller (5)Dallara Renault 3.529+1 okr.
17Jan Charouz (6)Dallara Renault 3.529+1 okr.
18Keisuke Kunimoto (16)Dallara Renault 3.529+1 okr.
19Julian Leal (2)Dallara Renault 3.528+2 okr.
Niesklasyfikowani
20Brendon Hartley (7)Dallara Renault 3.522
21Federico Leo (11)Dallara Renault 3.521
22Anton Niebylickij (27)Dallara Renault 3.517
23Jon Lancaster (24)Dallara Renault 3.512
24Danił Mowe (9)Dallara Renault 3.50
Pole position: Daniel Ricciardo - 1:26,390 Najszybsze okrażenie: Daniel Ricciardo - 1:28,854 na 27 okrążeniu