Komisja Europejska zezwala na wykupienie SLEC

UE zaakceptowała w końcu przejecie kontroli nad SLEC przez prywatny fundusz inwestycyjny CVC
21.03.0613:21
Marek Roczniak
751wyświetlenia
Komisja Europejska w oparciu o swoje prawo dotyczące fuzji (EU Merger Regulation), zaakceptowała w końcu przejecie kontroli nad SLEC - właścicielem Formula One Group - przez prywatny fundusz inwestycyjny CVC.

Opóźnienie w wydaniu zgody było związane z tym, iż Komisja miała poważne wątpliwości na temat powiązań CVC z firmą Dorna, która jest między innymi promotorem motocyklowych mistrzostw MotoGP.

"Kiedy dwa najbardziej popularne sporty motorowe rozgrywane na terenie UE, Formuła Jeden i MotoGP, trafiają w ręce jednego właściciela, istnieje ryzyko wzrostu opłat za prawa do transmisji TV z tychże imprez i ograniczenia odbiorcom wyboru. Jestem usatysfakcjonowana, że CVC zobowiązał się wyeliminować takie ryzyko", powiedziała Unijna komisarz ds. konkurencji, Neelie Kroes.

SLEC jest holdingiem posiadającym wszystkie prawa związane z Formula One Group, natomiast CVC była dotąd powiązana ze sportami motorowymi poprzez swoją filię Dorna - promotora motocyklowych mistrzostw MotoGP, motocrossowych mistrzostw świata FIM, hiszpańskich mistrzostw w drogowych wyścigach i brytyjskich mistrzostw Superbike. W ostatni dzień stycznia 2006 roku CVC i SLEC poinformowały o zawarciu porozumienia, na podstawie którego CVC przejmie pełną kontrolę nad SLEC.

Aby zaradzić obawom Komisji Europejskiej związanym z praktykami monopolistycznymi, CVC będzie musiał wyodrębnić podległą sobie firmę Dorna, tak aby nie miała ona już powiązań z tym funduszem inwestycyjnym. Wówczas aktywność dotycząca Formuły 1 i MotoGP nie będzie się na siebie nakładała i zniknie ryzyko wiązania umów zawieranych ze stacjami telewizyjnymi.

"Jesteśmy zadowoleni, że możemy teraz sfinalizować naszą inwestycję związaną z Formułą Jeden i liczymy na współpracę z Bernie Ecclestone'em oraz jego ekipą nad dalszym rozwojem biznesu", powiedział dziś rano przedstawiciel CVC, Donald Mackenzie.

Koncerny samochodowe zrzeszone w GPMA także z zadowoleniem przyjęły decyzję Komisji Europejskiej i mają nadzieję, że nada to nowego tempa toczącym się od pewnego czasu negocjacjom z Administracją Formuły Jeden (FOM) na temat komercyjnej przyszłości tego sportu. Wydaje się, że ostateczny rozejm pomiędzy GPMA oraz FOM i FIA powinien zostać zawarty przed końcem marca.

Źródło: pitpass.com