Renault zainteresowane eksperymentowaniem z malowaniami bolidów
Za przykład Cyril Abiteboul stawia projekt BMW Art Cars.
17.03.1617:35
1689wyświetlenia

Renault pragnie wprowadzić do Formuły 1 powiew świeżości w postaci odważnych kreacji malowania swych bolidów, zbliżonych formą do projektu artystycznych samochodów BMW.
W środę francuski koncern ujawnił oficjalny żółto-czarny schemat kolorystyczny, z jakiego w trakcie sezonu 2016 będą korzystały bolidy RS16. Dyrektor zarządzający projektu Renault Sport Formula One Team - Cyril Abiteboul ujawnił jednak, że jego zespół ocenia obecnie możliwości związane z wprowadzeniem bardziej odważnych i barwnych malowań.
Chcemy wprowadzić coś, o czym będzie się mówiło, co wywoła zamieszanie. Spodziewajcie się tego typu rzeczy. Bolid to ku temu fantastyczna platforma. Jest cudowny i dziwię się, dlaczego ludzie nie chcą wykorzystywać go w większym stopniu. Wiem, że przepisy zakazują wprowadzania znaczących zmian w malowaniu samochodów, ale będziemy się starali maksymalnie je wykorzystać. To oczywista i tania metoda, dzięki której można zyskać zainteresowanie- tłumaczył.
Abiteboul zasugerował, że pierwsze poprawki w malowaniu bolidów RS16 mogą pojawić się już w trakcie drugiego tegorocznego wyścigowego weekendu - Grand Prix Bahrajnu.
Możemy wprowadzić je już podczas drugiego wyścigu, ponieważ nie jesteśmy do końca pewni reakcji i tego, jak obecne barwy będą prezentowały się w różnego typu oświetleniu. Wolno nam wprowadzać poprawki, ale nie jest tajemnicą, że chcemy czegoś więcej- zaznaczył.
Sądzę że dobrym przykładem jest projekt BMW Art Car. Wszyscy pamiętają o BMW ze względu na ich fantastyczne samochodu. To wspaniała platforma i naprawdę jestem zdziwiony, że nigdy nie stara się jej lepiej wykorzystywać. Drobne rzeczy, detale, ale czemu nie?- pytał Francuz.
Projekt BMW Art Car zainicjowany został w latach '70, kiedy prywatny właściciel samochodu bawarskiego koncernu poprosił amerykańskiego artystę o stworzenie oryginalnego malowania karoserii na wyścig Le Mans. W ciągu kolejnych lat powstawały kolejne nietypowe schematy kolorystyczne, przy czym w kilka z nich zaangażowana była ikona popkultury XX wieku - Andy Warhol.
Abiteboul zaznacza jednak, że kwestia wprowadzenia oryginalnych malowań wymaga akceptacji władz sportu. Artykuł dziewięćdziesiąty Regulaminu Sportowego F1 mówi bowiem wyraźnie, iż oba bolidy danego zespołu muszą w trakcie każdej imprezy mistrzostw świata zachowywać zasadniczo to samo malowanie, a każda większa zmiana w nim wymaga akceptacji Komisji Formuły 1.
KOMENTARZE