Marko: Formuła 1 jest gotowa udzielić pomocy finansowej zespołom

Doradca Red Bulla ma jednak wątpliwości, czy pojawi się taka konieczność.
30.03.2011:03
Mateusz Szymkiewicz
442wyświetlenia
Embed from Getty Images

Helmut Marko ujawnił, że Formuła 1 jest gotowa udzielić pomocy finansowej wszystkim zespołom w stawce.

Ze względu na pandemię koronawirusa odwołano już osiem wyścigów sezonu 2020. Ekipy do połowy czerwca pozostają w zawieszeniu, czekając na nowy, znacznie krótszy kalendarz. Mniejsza liczba eliminacji jest równoznaczna z mniejszymi wpływami za prawa telewizyjne, co może oznaczać duże kłopoty dla niektórych ekip.

Mimo to Formuła 1 już podjęła serię decyzji, które mają ograniczyć wydatki w najbliższych latach. W 2021 roku zostanie utrzymany dotychczasowy zestaw przepisów przy zamrożeniu rozwoju większości obszarów bolidów, trwają rozmowy na temat zaostrzenia limitu wydatków, natomiast debiut nowego regulaminu technicznego został odroczony na sezon 2022.

Formuła 1 podjęła właściwe kroki - uważa Helmut Marko, doradca Red Bull Racing. Letnia przerwa została zorganizowana dużo wcześniej, odroczono nowe przepisy, a testy w trakcie mistrzostw zostały odwołane. To pozwoli zespołom utrzymać się przy dotychczasowych budżetach. Nikt nie jest zagrożony problemami finansowymi, ponieważ jest również plan świadczenia pomocy, dzięki któremu ekipy otrzymają środki, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Austriak ujawnił, że są duże szanse na to, iż ostatnie wyścigi sezonu 2020 będą miały miejsce w styczniu 2021 roku. Dlaczego nie? Możemy odwołać zimowe testy i po prostu przejść do kolejnego sezonu. Zespoły zaoszczędziłyby dużo czasu oraz pieniędzy. Mimo to trudno jest przewidzieć kiedy wirus w konkretnych krajach znajdzie się pod kontrolą.