Wheatley: Dochodzenie FIA daje szansę na uporządkowanie przepisów

Dyrektor sportowy Red Bulla ma nadzieję, że zasady walki kierowców staną się bardziej klarowne.
07.02.2213:04
Nataniel Piórkowski
644wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dyrektor sportowy Red Bull Racing - Jonathan Wheatley podkreśla, że dochodzenie prowadzone przez FIA ma niezwykle ważne znacznie pod względem określenia zasad sportowych, które będą obowiązywać w kolejnych sezonach.

W finałowym wyścigu sezonu Max Verstappen pokonał Lewisa Hamiltona, wyprzedzając go na ostatnim okrążeniu po kontrowersyjnym restarcie zarządzonym przez Michaela Masiego.

Australijczyk znalazł się w ogniu krytyki Mercedesa oraz części kibiców a FIA wszczęła szczegółowe dochodzenie w sprawie zarządzania przebiegiem rywalizacji w Abu Zabi. Wnioski z prac komisji zostaną oficjalnie przedstawione 18 marca.

Bardzo ważnym jest, aby FIA przeprowadziła własne dochodzenie i współpracowała z zespołami. Wszyscy powinniśmy dostosować się do ich wniosków, niezależnie od tego, jakie one by nie były - zaznaczył Wheatley w ostatnim odcinku The Jack Threlfall Show.

Jeśli spojrzymy na kierowanie wyścigiem w szerszej perspektywie, to rola dyrektora wyścigu i sędziów jest bardzo trudna. Spoglądamy na to wszystko i marzymy o konsekwentności w decyzjach sędziów i spójności, którą chcielibyśmy ujrzeć u siebie tak samo, jak fani oglądający rozgrywki piłkarskie. Nie zawsze mamy z nią do czynienia.

Wheatley uważa, iż sezon 2021 dobitnie pokazał, że Formuła 1 potrzebuje jasnych zasad - szczególnie w zakresie walki kierowców na torze. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, aby przepisy w tym zakresie były bardzo klarowne.

Mieliśmy tę wspaniałą, nadrzędną filozofię wyrażoną w słowach «Pozwólcie im się ścigać». To jednak wyłącznie filozofia. Potrzebujesz czarno-białych zasad, które często określają także dokładny wymiar kary. To z kolei pozwala uniknąć przypadków wykręcania się od konsekwencji.

Myślę, że mówimy tu o obszarach sportu, które muszą być regulowane z samej góry - ze strony Światowej Rady Sportów Motorowych, która musi powiedzieć: «Oto główne zasady według których się ścigamy». Wtedy FIA i zespoły powinny zacząć współpracę w celu zagwarantowania spójnego pakietu regulacji sportowych.

Kontynuując wątek przepisów i ich egzekwowania, Wheatley pochwalił Maxa Verstappena i Lewisa Hamiltona za bycie prawdziwymi kierowcami wyścigowymi.

Jeśli spojrzymy na któregokolwiek elitarnego sportowca, w jakimkolwiek sporcie, to każdy podnosi poprzeczkę, rzuca wyzwanie wszystkim wokół siebie i sprawia, że momentami bardzo trudno jest go pilnować. Max to czysty, stuprocentowy kierowca wyścigowy - podobnie jak Lewis. To, co oglądaliśmy przed rokiem było tytaniczną walką i mam nadzieję, że w przyszłości dostaniemy kolejne.