F3: Smoljar odnosi pewne zwycięstwo w głównym wyścigu

Rosjanin skrzętnie wykorzystał start z pole position.
31.07.2212:12
Maciej Wróbel
664wyświetlenia
Embed from Getty Images

Alexander Smoljar zdominował niedzielne zmagania Formuły 3 na torze Hungaroring. Obok kierowcy MP Motorsport na podium ustawili się również Zane Maloney i Oliver Bearman.

Zawody rozpoczęły się na mokrej nawierzchni. Ruszający z pole position Smoljar bez większych problemów odparł atak drugiego Maloneya na starcie i już po pierwszym kółku miał cztery sekundy przewagi nad zawodnikiem Tridenta. Jak się później okazało, do końca wyścigu nikt nie był w stanie zagrozić Smoljarowi.

Zaskakujące czwarte miejsce wywalczył Zak O'Sullivan, który ruszał dopiero z 22. pola. W przypadku juniora Williamsa opłaciło się jednak ryzyko, jakim była zmiana opon na slicki na 17. kółku. W podobny sposób wiele pozycji zyskał także Juan Manuel Correa - Amerykanin finiszował jako szósty.

Na starcie świetnym refleksem popisał się Jak Crawford, awansując z szóstego na czwarte miejsce przed pierwszym zakrętem, kosztem Kusha Mainiego i Gregoire Saucy'ego. Słabszy start zaliczył Isack Hadjar, który dodatkowo musiał uniknąć zamieszania, jakie wywołali Jonny Edgar i Oliver Goethe. Ten ostatni na krótko obrócił samochód, przez co wywieszono żółtą flagę, jednak obeszło się bez neutralizacji.

Przez stawkę z powodzeniem przebijał się Arthur Leclerc, który zdołał uporać się z Victorem Martinsem w dwunastym zakręcie, podczas gdy Crawford próbował wywierać presję na trzecim Bearmanie. Wtedy do akcji wkroczyli jadący na slickach O'Sullivan i Correa, którzy na tym etapie rywalizacji byli poza konkurencją i bez problemu wywalczyli na torze odpowiednio czwarte i szóste miejsce po walce z Mainim, Crawfordem i Leclerkiem.

Na ostatnich metrach próbę ataku na Maloneya podjął Bearman, lecz bezskutecznie. Niezagrożony Smoljar pomknął do mety zdobywając swoje trzecie w karierze, a pierwsze w sezonie zwycięstwo w Formule 3. Maloney i Bearman uzupełnili skład podium, natomiast kolejne punktowane pozycje zajęli O'Sullivan, Crawford, Correa, Maini, Leclerc, Collet i Martins. Dopiero na osiemnastej pozycji linię mety przekroczył lider klasyfikacji generalnej, Isack Hadjar.

Po rundzie na Hungaroringu Hadjar i Martins zrównali się ze sobą w ilości punktów i mają ich obecnie na koncie 104. Na trzecie miejsce awansował Arthur Leclerc, który do prowadzącej dwójki traci dziewięć oczek. Czołową piątkę uzupełniają Crawford i Bearman, którzy uzbierali jak dotąd po 80 punktów.