Władze COTA: Sprint nie przyczynił się do lepszej sprzedaży biletów

Bobby Epstein nie sądzi też, by na gorsze wyniki miała wpływ dominacja Red Bulla.
21.10.2318:50
Maciej Wróbel
430wyświetlenia
Embed from Getty Images

Włodarze toru Circuit of the Americas nie ukrywają zaskoczenia faktem, iż nie odnotowano wzrostu sprzedaży wejściówek pomimo pojawienia się sprintu w tegorocznym programie Grand Prix Stanów Zjednoczonych.

W sezonie 2023 liczba sprintów została zwiększona z trzech do sześciu, dzięki czemu nowy format zawitał po raz pierwszy między innymi w Austin. Wcześniej w tym roku format sprinterski został wykorzystany w Baku, Austrii, Belgii i Katarze, a po weekendzie w Teksasie sprint już po raz trzeci odbędzie się w Sao Paulo.

Wprowadzenie sprintów miało zapewnić podniesienie poziomu ekscytacji weekendem wyścigowym dzięki temu, że w każdy jego dzień na torze toczy się walka o stawkę. W teorii miało to przyczynić się także do zwiększenia dochodów ze sprzedaży biletów.

Dyrektor toru Circuit of the Americas w Austin, Bobby Epstein, ujawnił jednak w sobotę, że włączenie sprintu do programu Grand Prix Stanów Zjednoczonych nie wywołało pożądanego efektu w postaci pojawienia się większej liczby fanów. To nie pomogło. To jest niespodzianka - powiedział Epstein na spotkaniu z mediami.

Każdy musi zadecydować, w którym momencie wybierze się na tę imprezę, a uważam, że nasi fani przychodzą tu tak dla wydarzenia, jak i dla sportu. To się dopiero okaże, czy sprint jest czymś, co fani chętnie przyjmują, czy też wydaje im się kontrowersyjny.

Mamy zwolenników i obrońców, jak również innych, którzy mówią «Wolałbym, żeby zostało tak, jak było». Na tym etapie to wciąż jest eksperyment.

Epstein nie jest również przekonany, czy na takie, a nie inne liczby, wpływ mogła mieć tegoroczna dominacja Red Bulla i Maksa Verstappena. Nie można mieć pewności, ale jedno nie przeważyło zbytnio nad drugim. Można to ująć tylko tak, że niedziela wypadła tak samo dobrze, jak w zeszłym roku, więc to prawdopodobnie jest odpowiedzią na to pytanie.

Dlaczego więc zainteresowanie niedzielą nadal jest tak wysokie, jeśli miałoby chodzić tu tylko o dominację Maksa? Niedziela wciąż wypada świetnie, natomiast sobota nieco gorzej, niż w zeszłym roku, chociaż w tym roku mamy sprint. To jest jedyna rzecz, jaka się zmieniła.

Szef toru w Austin zasugerował też, że być może nie będzie się ubiegał o ponowną organizację sprintu w sezonie 2024. Będziemy współpracować z F1 i pozwolimy im zadecydować o tym, co będzie najlepszym rozwiązaniem, ale nie będziemy mieli nic przeciwko temu, by doszło do pewnych rotacji.