Briatore łączony z objęciem funkcji w Alpine

Do sensacyjnego powrotu do F1 74-latka nakłania dyrektor generalny Renault, Luca de Meo.
29.05.2420:20
Maciej Wróbel
784wyświetlenia
Embed from Getty Images

Według doniesień włoskiej prasy, prawdopodobny jest powrót Flavio Briatore do Formuły 1, konkretnie do zespołu Alpine.

Stajnia z Enstone notuje bardzo trudną pierwszą część sezonu 2024, w której zdołała zdobyć zaledwie dwa punkty. Ponadto, w zespole wielokrotnie dochodziło do roszad na kluczowych stanowiskach, które - przynajmniej na razie - nie zaowocowały powrotem do walki o czołowe lokaty.

Zdaniem Corriere della Sera, dyrektor generalny Renault, Luca de Meo, w celu poprawy sytuacji w zespole Alpine, chce zatrudnić Flavio Briatore w roli specjalnego nadzorcy. Funkcja, jaką miałby potencjalnie miałby objąć Briatore nie wymagałaby od niego stałej obecności na torach Formuły 1. Publikacja informuje też, że Włoch ma pracować nad przekonaniem do pracy w Enstone odchodzącego z Red Bulla Adriana Neweya.

Dla 74-letniego obecnie Briatore byłby to sensacyjny powrót do F1 po niemal piętnastu latach przerwy. W latach 1988-2009 pełnił funkcję on szefa stajni z Enstone. Pod jego rządami ekipa, zarówno pod nazwą Benetton, jak i Renault, sięgała po mistrzowskie tytuły kierowców (z Michaelem Schumacherem w latach 1994 i 1995 oraz Fernando Alonso w 2005 i 2006) i konstruktorów (1995, 2005 i 2006).

W 2009 roku Briatore został dożywotnio zdyskwalifikowany przez FIA za udział w aferze crashgate. Dyskwalifikację tę uchylono już rok później, lecz jak dotąd Włoch nie zdecydował się na pełnoprawny powrót do królowej sportów motorowych. Obecnie pełni funkcję menedżera Fernando Alonso i jest częstym gościem w padoku.