F1 opóźniła do października prezentację przepisów na sezon 2021

Decyzja w tej sprawie została podjęta podczas spotkania w Paryżu.
13.06.1922:25
Nataniel Piórkowski
993wyświetlenia
Embed from Getty Images

Formuła 1 opóźniła prezentację ostatecznej wersji przepisów, które mają wejść w życie od sezonu 2021.

Zgodnie z Międzynarodowym Kodeksem Sportowym wszelkie ustalenia dotyczące nowych regulacji powinny zostać zatwierdzone przed końcem bieżącego miesiąca.

W czwartek w Paryżu odbyło się jednak specjalne spotkanie, w którym oprócz władz sportu wzięła udział delegacja kierowców, w skład której wchodził urzędujący mistrz świata - Lewis Hamilton, prezes GPDA - Alex Wurz oraz reprezentant Renault - Nico Hulkenberg.

Ustalono, że w najlepszym interesie sportu leży, aby zbiór przepisów na sezon 2021 został opublikowany dopiero w październiku, po dodatkowych konsultacjach.

Po rozmowach, jakie odbyły się w trakcie Grand Prix Kanady oraz dzisiejszym spotkaniu w Paryżu, w którym udział wzięli przedstawiciele FIA, Formuły 1, szefowie i dyrektorzy techniczni zespołów, dostawca ogumienia oraz kilku kierowców - Lewis Hamilton, Nico Hulkenberg i Alexander Wurz - jednomyślnie ustalono, aby odłożyć do października bieżącego roku prezentację regulacji technicznych, sportowych oraz finansowych, które mają obowiązywać od sezonu 2021.

Podczas gdy kluczowi decydenci uważają, że udało się zdefiniować szkielet nakreślanych na przyszłość celów, to w interesie sportu ustalono, że najlepszy stan zostanie osiągnięty poprzez zapewnienie dodatkowego czasu na dalsze udoskonalenia oraz dodatkowe konsultacje.

Ponadto, po dzisiejszym pierwszym spotkaniu w tym składzie, zaplanowano, że w nadchodzących miesiącach zorganizowana zostanie seria dodatkowych rozmów.

Na opóźnieniu w czasie zatwierdzenia nowych przepisów bardzo zależało małym i średnim zespołom, które podkreślały, że nie dysponują zasobami, które umożliwiłyby im prowadzenie aż trzech programów rozwojowych: na sezon 2019, 2020 oraz rewolucyjny 2021.