Marko namawia Carmelo Ezpeletę do ubiegania się o posadę szefa F1

Hiszpan obecnie stoi na czele mistrzostw MotoGP.
14.06.1909:36
Mateusz Szymkiewicz
974wyświetlenia
Embed from Getty Images

Helmut Marko ujawnił, że namawia szefa serii MotoGP - Carmelo Ezpeletę, by ubiegał się o identyczną funkcję w Formule 1.

73-latek stoi na czele Dorna Sports, które jest właścicielem praw komercyjnych do Motocyklowych Mistrzostw Świata. Hiszpan wielokrotnie radził sobie z kryzysami sportowymi w MotoGP i jak przyznał doradca Red Bulla, Helmut Marko, Ezpeleta mógłby uzdrowić również Formułę 1.

W MotoGP nasz problem [opony] zostałby już dawno rozwiązany - powiedział Austriak dla Speed Week. W Formule 1 nie jesteśmy zobowiązani do tego, by zapewnić jednej ekipie przewagę. Jesteśmy zobowiązani wobec kibiców, by zapewnić im jak najlepsze wyścigi. To prawda, rozmawiałem z nim [Carmelo Ezpeletą]. Problemem jest regulamin. Carmelo nigdy nie pozwoliłby na taki zestaw przepisów.

Marko podkreśla, że przepisy w MotoGP są skonstruowane w taki sposób, by pomóc mniejszym zespołom w walce z czołówką. Z kolei w Formule 1 tylko wielkie nakłady finansowe mogą doprowadzić do zmniejszenia straty do Mercedesa.

Nie rozumiem dlaczego muszę się bronić, kiedy wskazuję na opony jako problem. Oczywiście, Red Bull dominował z Vettelem przez cztery lata, ale nigdy nie wyglądało to tak jak z Mercedesem. Kiedy już dominowaliśmy, były podejmowane próby spowolnienia nas przez różne zmiany przepisów. Najpierw zwiększono sztywność skrzydeł, a później doszło do zmian związanych z dyfuzorem. To wszystko miało miejsce w trakcie sezonu. Dzisiaj już tak się nie dzieje. Pirelli już raz zmieniło opony w trakcie sezonu, po wyścigu na Silverstone w 2013 roku, kiedy dochodziło do eksplozji. Tak jak już mówiłem, wskazałem problem - dodał 76-latek.