Abiteboul: Renault nie zostałoby w F1 gdyby nie zmiany na sezon 2021

Szef zespołu zaznacza, że bez limitów budżetowych walka z TOP3 byłaby niemożliwa.
02.06.2016:25
Michał Bielicki
826wyświetlenia
Embed from Getty Images

Szef zespołu Renault, Cyril Abiteboul, przyznał, że francuski producent nie byłby zainteresowany pozostaniem w Formule 1 jako gracz drugiej kategorii, gdyby zmiany dotyczące budżetu na sezon 2021 nie doszły do skutku.

W minionym tygodniu ucięto spekulacje, które rozpoczęły się jeszcze przed globalną pandemią, jakoby Renault miałoby odejść z F1. Teoretycznie zakończenie aktualnie obowiązującego Porozumienia Concorde, a także brak zobowiązań dotyczących dostarczania silników dla innych ekip na sezon 2021, dawały zespołowi otwartą furtkę do opuszczenia sportu.

Było wiele spekulacji na temat zaangażowanie Renault w F1. Myślę, że teraz wszelkie plotki zostały zatrzymane i to było potrzebne - powiedział Cyril Abiteboul. Oczywiście, ogłoszenie wprowadzenia poważnych planów, zrewidowania działań i priorytetów firmy, mogło owe spekulacje podsycić, ponieważ odejście z F1 byłoby oczywistą okazją do zaoszczędzenia pieniędzy.

Decyzja ogłoszona przez Clotidle Delbos, tymczasową dyrektor generalną Renault, według Abiteboula dała jasno do zrozumienia, że obecność w F1 to nie tylko wydatek, ale także inwestycja, której koszty w obecnej sytuacji zmieniają się na lepsze. Renault liczyło na obniżenie wydatków od powrotu w 2016 roku i od tego uzależniało swoje dalsze zaangażowanie.

Ostatecznie to jest to co chcemy robić, chcemy być konkurencyjni.To było jasne, że z aktualnymi zasadami nie ma absolutnie żadnej możliwości, żeby przejść ze środka stawki do walki z czołową trójką. Nie byliśmy zainteresowani byciem częścią takiego układu. Limity budżetowe jednak zmieniają sytuację razem z nadchodzącymi zmianami w przepisach technicznych - zakończył szef Renault F1 Team.