W sezonie 2023 F1 przeprowadzi dwa eksperymenty z czasówką

Format sesji pozostanie bez zmian, ale kierowcy będą musieli korzystać z określonych opon.
30.06.2213:04
Nataniel Piórkowski
1171wyświetlenia


Przy okazji dwóch wyścigowych weekendów sezonu 2023 Formuła 1 przetestuje zmodyfikowane przepisy w zakresie organizacji sesji kwalifikacyjnej.

Bez zmian pozostanie format czasówki, która nadal będzie składała się z trzech bloków. W trakcie każdego z nich kierowcy będą musieli jednak skorzystać z innej mieszanki ogumienia.

Twarda będzie dostępna podczas Q1. Z kolei w trakcie Q2 zawodnicy będą walczyć o jak najlepsze czasy okrążeń wykorzystując do tego celu pośrednie opony. Miękka mieszanka będzie zarezerwowana na Q3, w trakcie którego dziesięciu najszybszych kierowców stoczy ostateczną walkę o pole position.

W sytuacji, gdy dyrekcja wyścigu zakomunikuje, że sesja kwalifikacyjna rozgrywana jest na mokrym torze, zespoły będą miały dowolność w doborze ogumienia na przejazdy, dostosowując się do warunków.

W związku z eksperymentem, na czas dwóch Grand Prix zmniejszony zostanie przydział zestawów ogumienia z poziomu trzynastu do jedenastu na każdego kierowcę.

Pomysł sprawdzenia zmodyfikowanych przepisów pojawił się podczas kwietniowego posiedzenia Komisji F1. W środę zatwierdziła go Światowa Rada Sportu Motorowego FIA.