Vettel ukarany grzywną w zawieszeniu za niewłaściwe zachowanie

Zawodnik AMR dał upust emocjom podczas piątkowej odprawy kierowców z oficjelami FIA.
09.07.2219:34
Nataniel Piórkowski
1914wyświetlenia


Sebastian Vettel został ukarany grzywną w zawieszeniu w wysokości 25 tysięcy euro. Po incydencie z piątkowej odprawy kierowców FIA wyraziła rozczarowanie postawą Niemca.

Vettel został wezwany przed sędziów po zakończeniu sprintu. 35-latek został oskarżony o niewłaściwe zachowanie podczas piątkowego spotkania kierowców. Początkowy komunikat organu zarządzającego nie zdradzał szczegółów zajścia.

Te poznaliśmy dopiero w momencie opublikowania dokumentu informującego o karze wymierzonej czterokrotnemu mistrzowi świata.

Dowiadujemy się z niego, iż kierowca Astona Martina opuścił spotkanie kierowców, które odbywało się w piątek o godzinie 19:30, bez uprzedniej zgody, wyrażając frustrację przebiegiem posiedzenia.

Kierowcy nie mogą wychodzić ze spotkania, kiedy chcą, gdyż stanowi to naruszenie wymogu uczestnictwa w odprawie. Zawodnicy na tak wysokim poziomie są wzorem do naśladowania dla kierowców na całym świecie. Zdaniem sędziów w tym przypadku Vettel nie wpisał się w te standardy.

Kierowca spotkał się z dyrektorem wyścigu, który poinformował sędziów o otrzymaniu przeprosin. Przeprowadzona została także bardzo konstruktywna rozmowa obejmująca tematy odprawy i nie tylko.

Zespół sędziów sportowych uznaje, że doszło do naruszenia przepisów, które nie może obejść się bez nałożenia kary. Raport dyrektora wyścigu wskazuje jednak na okoliczności łagodzące.

Z tego względu sędziowie nakładają na kierowcę grzywnę w wysokości 25 tysięcy euro, zawieszając jej zrealizowanie na pozostałą część sezonu 2022 w odniesieniu do przestrzegania zapisów Regulaminu Sportowego F1 i Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA.