Szafnauer: Mam nadzieję, że Gasly i Ocon odbudują przyjaźń

Szef Alpine przyznał, że omawiał z kierowcami ich napięte relacje.
08.10.2209:35
Mateusz Szymkiewicz
856wyświetlenia
Embed from Getty Images

Otmar Szafnauer ma nadzieję, że Pierre Gasly oraz Esteban Ocon będą w stanie odbudować przyjaźń jako zespołowi partnerzy w Alpine.

Stajnia z Enstone potwierdziła podczas weekendu na Suzuce, że zwycięzca Grand Prix Włoch 2020 przejmie kokpit zwolniony przez Fernando Alonso. Początkowo taki scenariusz wydawał się być nierealistyczny przez ważną umowę Francuza z AlphaTauri, a także jego trudne relacje z aktualnym reprezentantem stajni z Enstone - Estebanem Oconem.

Kierowcy pochodzący z Normandii przyjaźnili się ze sobą na etapie startów w kartingu, jednakże w juniorskich seriach oraz Formule 1 ich relacje miały ulec załamaniu. Szef Alpine - Otmar Szafnauer, przyznał jednak, że kwestia ta została omówiona wewnętrznie i ma nadzieję na odbudowanie dobrych stosunków między nowym duetem jego ekipy.

Podjęliśmy świadomą decyzję - powiedział Amerykanin. Rozmawialiśmy z całym zespołem, wliczając w to Estebana. Chcieliśmy mieć pewność, że dokonując takiego wyboru będziemy mogli funkcjonować jako drużyna sportowa. Esteban bardzo wspierał nasze działania, podobnie było z Pierre'em. Są profesjonalistami. Żaden z nich nie miał problemu. Mamy nadzieję, iż uda się odbudować ich przyjaźń. Obaj są zadowoleni z perspektywy współpracy. Znają się od bardzo dawna i mieli już okazję wspólnie się ścigać. Mają bardzo podobne doświadczenie, obaj są szybcy i ambitni. Zakładam, że ta współpraca będzie udana.

Jak wszyscy wiedzą mieliśmy wolną posadę od początku letniej przerwy. Kiedy zaczęliśmy się rozglądać za nowym kierowcą, mieliśmy trochę kryteriów do spełnienia. Oczekiwaliśmy naturalnej szybkości, doświadczenia oraz młodości. Niewielu wpisywało się w te wymagania, ale Pierre był wyjątkiem. Uważamy, że świetnie do nas pasuje. Znalazł się na naszej liście kandydatów i zatrudniliśmy go.

Szafnauer zdradził, że rozmowy z Gasly'm ruszyły niemal od razu, kiedy stało się jasne, że Oscar Piastri dysponuje kontraktem z McLarenem. To wszystko ruszyło po około tygodniu. Ułożyliśmy krótką listę. Kiedy nie mieliśmy stuprocentowej pewności wobec Oscara, rozpoczęliśmy rozmowy z kandydatami i Pierre był jednym z nich. Pierwotnie był dostępny na sezon 2024. Mamy szczęście, że ostatecznie zabezpieczyliśmy sobie jego usługi.

Współpraca z Franzem Tostem, Helmutem Marko i Christianem Hornerem była bardzo prosta. Mieli prawidłowe podejście, byli wobec nas szczerzy i otwarci, więc rozmowy z nimi były naprawdę przyjemnością. Świetnie jest wreszcie iść dalej. W tym roku możemy się już tylko skupić na naszych potrzebach. Wszystko jest już dopilnowane i przygotowane na nowy sezon.