Rampf i Riedl o nowym nadwoziu BMW
Willy Rampf: "Rozwój nowego samochodu Formuły 1 jest zawsze emocjonującym zadaniem"
20.01.0911:39
5866wyświetlenia

Wszystko się zmieniło - właściwie prawie wszystko. W sezonie 2009 wchodzą w życie chyba najpoważniejsze zmiany przepisów technicznych w historii Formuły 1. O ile dotychczas inżynierowie mogli wykorzystywać poprzedni model jako bazę do zaprojektowania nowego samochodu, teraz musieli zacząć pracę od białej kartki lub czarnego ekranu monitora.
To było wyjątkowe wyzwanie dla Willy'ego Rampfa, Koordynatora Technicznego BMW Sauber F1 Team, odpowiedzialnego za koncepcję modelu BMW Sauber F1.09, oraz dla Waltera Riedla, Dyrektora Zarządzającego BMW Sauber AG w Hinwil, który szefuje działowi technicznemu w Szwajcarii i odpowiada za rozwój nowego samochodu.
Rozwój nowego samochodu Formuły 1 jest zawsze emocjonującym zadaniem, ale teraz wszystko było jeszcze ciekawsze. Zaczynaliśmy od czystej kartki papieru.- mówi Rampf. Przy opracowaniu podstawowego projektu samochodu trzeba było wziąć pod uwagę szereg nowych koncepcji. Na nowo określono takie parametry, jak rozstaw osi, rozłożenie masy, położenie silnika i skrzyni biegów, kształt i rozmiar zbiornika paliwa i rozmieszczenie elementów układu KERS.
Naszym celem było zaprojektowanie samochodu o wysokiej wydajności aerodynamicznej, co pozwoliłoby nam odzyskać jak najwięcej siły docisku, utraconej po wprowadzeniu nowych przepisów.
Specjaliści od aerodynamiki poświęcili dużo czasu na rozwój przedniego skrzydła. Z pomocą superkomputera oraz CFD, inżynierowie BMW Sauber F1 Team rozpoczęli analizę funkcjonalności nowego skrzydła już w lutym. Szczególną uwagę zwrócono na wpływ spoilera na podwozie. Wynik ich prac to trzyczęściowe przednie skrzydło, które wizualnie wygląda bardzo dominująco i ma ogromny wpływ na wygląd samochodu. Dołączono do niego kilka zewnętrznych elementów, których zadaniem jest jak najbardziej efektywne kierowanie strug powietrza wokół przednich kół. Kolejną nowością jest możliwość sterowania kątem pochylenia przedniego skrzydła przez kierowcę. Dzięki temu możliwa będzie bliższa jazda za poprzedzającym zawodnikiem.
Radykalnym zmianom poddano także nos samochodu. W porównaniu z poprzednim modelem, przód jest wyraźnie wyższy i szerszy. Wyniki wielu testów pokazują, że taki wariant jest najbardziej efektywny przy współpracy z nowym przednim skrzydłem. Sekcje boczne są wyższe z przodu i nie obniżają się tak stromo ku tyłowi, jak w poprzednich latach. Gorące powietrze nie może już się wydostawać przez kominki i poprzeczne nacięcia. Duża część tylnej części nadwozia, łącznie z pokrywą silnika, musi teraz wspomagać optymalny przepływ powietrza wokół tyłu samochodu.
Kształt i umieszczenie tylnego skrzydła są zupełnie nowe. Szerokość zmniejszono z 1000 mm do 750 mm, a spoiler zawieszony jest teraz na wysokości 900 mm, zamiast poprzednich 800 mm. Te zmiany mają ułatwić jazdę kierowcy z tyłu, bo jego samochód będzie poddawany mniejszym turbulencjom. Boczne końcówki skrzydła, mające ogromny wpływ na efektywność całego spoilera, szczególnie rzucają się w oczy. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale nowe przepisy wymusiły także pewne zmiany w dyfuzorze. Ten element samochodu jest teraz dłuższy i sięga bardziej do tyłu. Dzięki temu bardziej bezpośrednio współpracuje z dolnym elementem tylnego skrzydła, a samochód staje się bardziej czuły na różnice w opływie powietrza.
Rozwój modelu F1.09 był oparty na trzech kluczowych elementach: aerodynamice, optymalnym wykorzystaniu opon i wprowadzeniu systemu KERS. Od początku skupialiśmy się na tych aspektach i wykorzystaliśmy ogromne zasoby wiedzy pozyskanej w ciągu minionego sezonu. Model F1.09 jest produktem całego know-how świetnie zmotywowanego zespołu, który kolejny raz da z siebie wszystko, aby w czwartym sezonie startów kolejny raz zrealizować ambitne cele.- podsumowuje Walter Riedl.
• Galeria zdjęć z prezentacji BMW Saubera F1.09
Źródło: Informacja prasowa BMW-Sauber-F1.com
KOMENTARZE