SL 63 AMG i C 63 AMG Estate w służbie Formuły 1 w sezonie 2009

AMG, sportowa marka Mercedes-Benz, zapewnia dwa specjalnie przygotowane superauta
22.04.0914:14
Inf. prasowa
7369wyświetlenia

SL 63 AMG, jako oficjalny samochód bezpieczeństwa Formuły 1, oraz C 63 T AMG, w charakterze oficjalnego samochodu medycznego Formuły 1, są nadal współodpowiedzialne za zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa na torach Formuły 1 w sezonie 2009.

AMG, sportowa marka Mercedes-Benz, zapewnia dwa specjalnie przygotowane superauta, które będą pełnić swoją służbę podczas wszystkich 17 tegorocznych wyścigów Formuły 1. Specjaliści ze STUDIA INNOWACJI AMG są odpowiedzialni za opracowanie, wyprodukowanie i serwisowanie pojazdów.

Official F1 Safety Car wkracza do akcji natychmiast, gdy tylko bezpieczeństwo wyścigu jest zagrożone wypadkiem, niesprzyjającymi warunkami pogodowymi czy innymi groźnymi okolicznościami. Za kierownicą wyjątkowego modelu SL 63 AMG zasiada Bernd Mayländer (Niemiec, 37 lat). Po otrzymaniu odpowiedniego polecenia od kierownictwa wyścigu, Bernd, były kierowca wyścigowy biorący udział w zawodach cyklu DTM, pojawia się na czele stawki kierowców, aby bezpiecznie poprowadzić najszybsze na świecie auta wyścigowe wokół toru. Samochód bezpieczeństwa musi być odpowiednio szybki, w przeciwnym wypadku silniki bolidów Formuły 1 mogłyby ulec przegrzaniu, a ich opony i hamulce, z kolei, nadmiernie by się ochłodziły.

Podobnie jak w roku 2008, zadanie oficjalnego samochodu bezpieczeństwa Formuły 1 w bieżącym sezonie pełni Mercedes-Benz SL 63 AMG. Wyróżniające samochód osiągi to podstawowy warunek, jaki musi spełnić auto w wymagającej służbie na torze Formuły 1: silnik V8 AMG o pojemności 6,3 litra dysponuje mocą 386 kW/525 KM, gwarantując przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy. Sportowy układ wydechowy AMG nowej konstrukcji, wyposażony w rurę wydechową o zwiększonej średnicy i specjalne tylne tłumiki układu wydechowego, pozwala wysokoobrotowemu silnikowi AMG o zapłonie iskrowym oddychać jeszcze swobodniej, zaś jego brzmienie jest jeszcze bardziej sportowe. Doskonałą dynamikę jazdy zapewnia nowa, sportowa, siedmiostopniowa skrzynia biegów AMG SPEEDSHIFT MCT, ze zmianą przełożeń przy kierownicy, dzięki której zmiana biegu zabiera zaledwie 100 milisekund.

Specjalne zawieszenie oparte na sprężynach śrubowych i nowatorskie systemy chłodzenia

Optymalne zachowanie na torze gwarantuje zastosowanie specjalnie na tę okazję skonstruowanego zawieszenia opartego na sprężynach śrubowych (“coil-over"), zestrajane na potrzeby konkretnego toru wyścigowego dzięki możliwości zastosowania zindywidualizowanych ustawień parametrów pracy amortyzatorów. Połączenie trójfazowego ESP® i 30-procentowej blokady mechanizmu różnicowego na tylnej osi zapewnia doskonałą przyczepność w każdych warunkach pogodowych. Niezawodność pojazdu nawet przy wysokich temperaturach zewnętrznych, to zasługa dużych, dodatkowych chłodnic oleju silnikowego, oleju w układzie przeniesienia napędu, płynu chłodzącego i wspomagania układu kierowniczego.

Nowatorskie rozwiązania w zakresie układów chłodzenia i przystosowany do pracy przy dużych obciążeniach układ hamulcowy w technologii kompozytowej

Na obu osiach zamontowano 19-calowe, superlekkie koła AMG ze stopów lekkich metali. Szerokie na 8,5 cala (przód) i 9,5 cala (tył) obręcze “obuto" w opony o rozmiarze, odpowiednio, 255/35 i 285/30. Konstrukcja obręczy, z ich stylowymi, splecionymi ze sobą, podwójnymi szprychami, umożliwia zarówno doskonałe chłodzenie narażonego na ogromne przeciążenia układu hamulcowego, jak i optymalny przepływ specjalnie ukierunkowanego strumienia powietrza chłodzącego. Maksymalna odporność układu na zjawisko zaniku siły hamowania oraz bezkonkurencyjnie krótka droga hamowania to zalety tego wyczynowego układu hamulcowego. Układ wyposażono w wewnętrznie wentylowane, kompozytowe tarcze hamulcowe przy wszystkich kołach. Na przedniej osi zamontowano sześciotłokowe, stałe zaciski i tarcze w rozmiarze 390 x 36 milimetrów, podczas gdy koła osi tylnej posiadają stałe zaciski o czterech tłokach przy tarczach 360 x 26 milimetrów.

220 kilogramów mniej niż w modelu seryjnym dzięki przemyślanemu zastosowaniu technologii lekkich materiałów

Dzięki przemyślanej koncepcji zastosowania lekkich materiałów SL 63 AMG Safety Car jest lżejszy niż jego seryjny odpowiednik - i to pomimo dodatkowych układów chłodzących, specjalnego oświetlenia i systemu łączności. Maska silnika, dolne przednie poszycie nadwozia, osłona tylna, przedni błotnik oraz pokrywa bagażnika są wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym - materiałem sprawdzonym w świecie sportów motorowych. Ponieważ samochód bezpieczeństwa jeździ wyłączenie z zamkniętym dachem, zrezygnowano także ze składanego dachu. Rezultat to “odchudzenie" auta o 220 kilogramów, dzięki czemu samochód bezpieczeństwa Formuły 1 waży zaledwie 1750 kilogramów (z pełnym bakiem paliwa, bez użytkowników).

Oprócz specjalnych elementów umieszczonych na dachu pojazdu i symboli F1, SL 63 AMG Official F1™ Safety Car różni się od seryjnych wersji Klasy SL także dolnym spojlerem z większymi otworami wlotowymi powietrza chłodzącego. Charakterystyczną cechą tylnej części nadwozia jest zmodyfikowany dyfuzor w osłonie tylnej z wbudowanym układem aktywnego chłodzenia rekompensującym wysokie temperatury generowane w narażonym na potężne przeciążenia mechanizmie różnicowym. Białe światła błyskowe w technologii diod świecących, wkomponowane w przednie reflektory i klosze tylnych świateł, działają nieprzerwanie podczas pracy pojazdu, spełniając neutralną funkcję sygnalizacyjną. Zamontowaną z tyłu, w miejsce tradycyjnej tablicy rejestracyjnej, płytę z napisem “Safety Car" podświetla blisko 700 diod elektroluminescencyjnych, co gwarantuje jeszcze większy poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas jazdy w deszczu lub ciemnościach.

Niekłamany urok sportowego wnętrza

We wnętrzu samochodu bezpieczeństwa niepodzielnie panuje sport. Miejsce pracy Berndta Mayländera i jego pilota to dwa kubełkowe, sportowe fotele AMG z czteropunktowymi pasami bezpieczeństwa, wykładzina z elementami wykonanymi z prawdziwego włókna węglowego, czarne, skórzane wstawki oraz wyczynowa kierownica AMG o średnicy 365 milimetrów, spłaszczona w dolnej części, wyposażona w aluminiowe manetki zmiany przełożeń sygnowane przez AMG. Konsola centralna posiada dwa monitory, które służą załodze samochodu bezpieczeństwa do kontrolowania sytuacji na torze, a także dwukierunkowy, radiowy system łączności, umożliwiający pozostawanie w stałym kontakcie z kierownictwem toru.

C 63 AMG Estate: oficjalny samochód medyczny


Obok Safety Car, innym stałym elementem każdego wyścigu Formuły 1 jest C 63 T AMG - Official F1™ Medical Car. To szybkie kombi AMG towarzyszy bolidom podczas pierwszego okrążenia toru na początku każdego wyścigu z cyklu Grand Prix. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pierwsza pętla stanowi krytyczną fazę wyścigu, kiedy to samochody poruszają się szczególnie blisko jeden drugiego. W przypadku kraksy samochód medyczny pojawia się jako pierwszy na miejscu zdarzenia, zapewniając maksymalnie szybką pomoc.

C 63 T AMG doskonale nadaje się do tego odpowiedzialnego zadania, kiedy to liczy się dosłownie każda sekunda: wyczynowe kombi napędza silnik AMG V8 o pojemności 6,3 litra i mocy 336 kW/457 KM, dysponujący momentem obrotowym w wysokości 600 niutonometrów. Sportowy układ wydechowy AMG może pochwalić się zwiększoną średnicą rury wydechowej i nowymi tylnymi tłumikami, dzięki czemu z dwóch podwójnych, chromowanych końcówek układu wydobywa się dźwięk, którego nie można z niczym pomylić. Aby zapewnić większą niezawodność pojazdu, zoptymalizowano systemy chłodzenia. Na zewnątrz widać to po nowym dolnym panelu przednim AMG ze znacznie większymi wlotami powietrza. Moc silnika jest przenoszona na koła za pośrednictwem skrzyni AMG SPEEDSHIFT 7G-TRONIC PLUS, dzięki której zmiana przełożeń odbywa się jeszcze sprawniej. Doskonałe parametry trakcyjne zapewnia połączenie trójfazowego ESP® i 35-procentowej blokady mechanizmu różnicowego.

Nowe zawieszenie oparte na sprężynach śrubowych i wysokowydajny układ hamulcowy AMG

Regulowane zawieszenie typu “coil-over" oraz 19-calowe, lekkie koła AMG, szerokie na 8 i 9 cali, z oponami w rozmiarze 235/35 (przód) i 255/30 (tył) - oto rozwiązania zapewniające doskonałe trzymanie się nawierzchni drogi. Wysokowydajny układ hamulcowy AMG, wyposażony w wentylowane i perforowane tarcze hamulcowe z materiału kompozytowego na przedniej osi, gwarantuje niezwykle krótką drogę hamowania. Oficjalny samochód medyczny F1 różni się od seryjnego C 63 T AMG nowym dolnym przednim zderzakiem AMG o powiększonych otworach wlotowych powietrza, a także specjalnym układem chłodzenia hamulców. System aktywnego chłodzenia mechanizmu różnicowego tylnej osi zintegrowano z konstrukcją dyfuzora. Tak jak w przypadku samochodu bezpieczeństwa, również samochód medyczny odznacza się charakterystycznymi cechami zwracającymi uwagę na szczególną rolę, jaką pełni na torze. Służą temu umieszczone w kilku miejscach logo F1, poprzeczka dachowa oraz podobne do stroboskopowych światła błyskowe (diody świecące) w reflektorach przednich i tylnych światłach. Lepszą widoczność po zapadnięciu zmroku bądź w złych warunkach pogodowych zapewnia element montowany w miejsce tradycyjnej tablicy rejestracyjnej na klapie bagażnika, ze świecącym dzięki diodom elektroluminescencyjnym napisem “Medical Car".

Za kierownicą Official F1™ Medical Car zasiada kierowca rajdowy Alan van de Merwe (z Republiki Południowej Afryki). Towarzyszy mu dr Gary Hartstein (Belgia), oficjalny główny lekarz FIA Grand Prix. Obaj zajmują miejsca w kubełkowych, sportowych fotelach AMG wyposażonych w czteropunktowe pasy bezpieczeństwa, podobnie jak dwaj asystenci medyczni siedzący z tyłu. Dwa monitory umieszczone na konsoli centralnej służą do kontrolowania sytuacji na torze, podczas gdy dwukierunkowy, radiowy system łączności pozwala załodze pozostawać w ciągłym kontakcie z kierownictwem toru. Funkcjonalność wnętrza podkreślają czarne, skórzane wstawki i elementy wykładziny wykonane z aluminium. Wyczynowa kierownica AMG o średnicy 365 milimetrów, spłaszczona w dolnej części, wyposażona w aluminiowe manetki zmiany przełożeń, także sygnowane przez AMG, gwarantuje doskonałą kontrolę nad samochodem. Bagażnik auta dzięki rekordowej jak na wyczynowe auto pojemności 485 litrów, zapewnia wystarczającą ilość miejsca na pełen zestaw wyposażenia medycznego, obejmujący defibrylator i respirator.

Z toru wyścigowego wprost na nasze drogi

Zarówno SL 63 AMG Official F1™ Safety Car, jak i C 63 T AMG Official F1™ Medical Car to dowód na możliwość przeniesienia technologii rodem ze świata sportów motorowych wprost do produkcji seryjnej. Na przykładzie modelu SL 63 AMG można zobaczyć jak wiele elementów wyposażenia samochodu bezpieczeństwa jest dostępnych w wersji fabrycznej. Pakiet wyczynowy AMG obejmuje, między innymi, 360-milimetrowe kompozytowe tarcze hamulcowe na przedniej osi, blokadę mechanizmu różnicowego tylnej osi, 19-calowe koła AMG z lekkich stopów, czy wyczynową kierownicę AMG. To samo odnosi się do samochodu medycznego: pakiet wyczynowy AMG dla modelu C 63 AMG (limuzyna i kombi) to, na przykład, kompozytowe tarcze hamulcowe na przedniej osi, blokada mechanizmu różnicowego tylnej osi, wyczynowe zawieszenie AMG oraz wyczynowa kierownica AMG pokryta skórą Nappa i Alkantrą. 19-calowe koła AMG ze stopów lekkich metali są tu dostępne jako opcja.

STUDIO INNOWACJI AMG na straży nowych rozwiązań technologicznych

Opracowanie, testy torowe, wreszcie budowa dwóch samochodów bezpieczeństwa i dwóch samochodów medycznych (w obu przypadkach dostępne są auta rezerwowe) to domena specjalistów ze STUDIA INNOWACJI AMG, ściśle współpracujących z zespołem testującym działu badawczo-rozwojowego AMG. Oznacza to ponad 40 lat wiedzy technologicznej rodem ze świata sportów motorowych oraz nieprzebrane bogactwo doświadczeń w konstruowaniu wyczynowych aut sportowych. Niezliczone testy przeprowadzone na różnych torach wyścigowych Formuły 1 pozwoliły dopracować zawieszenie samochodów i sprawdzić w praktyce wszystkie układy i podzespoły. Dwóch wykwalifikowanych techników AMG odpowiada za przygotowanie samochodów podczas wszystkich 17 wyścigów Formuły 1 w sezonie.

Osiem generacji samochodów bezpieczeństwa AMG od roku 1996

Już od 12 lat AMG nieprzerwanie dostarcza oficjalne samochody bezpieczeństwa i oficjalne samochody medyczne na potrzeby królowej międzynarodowych sportów motorowych.

Rzut oka na wszystkie modele samochodów bezpieczeństwa AMG
1996: C 36 AMG (W 202)
od 1997: CLK 55 AMG (C 208)
2000: CL 55 AMG (C 215)
od 2001: SL 55 AMG (R 230)
2003: CLK 55 AMG (C 209)
od 2004: SLK 55 AMG (R 171)
od 2006: CLK 63 AMG (C 209)
od 2008: SL 63 AMG (R 230)

A oto pełna lista samochodów medycznych AMG
1996: C 36 AMG (W 202)
1997: C 36 AMG (W 202); E 60 AMG (W 210)
od 1998: C 55 AMG Estate (S 202)
od 2001: C 32 AMG Estate (S 203)
od 2004: C 55 AMG Estate (S 203)
od 2008: C 63 AMG Estate (S 204)

Już w roku 1984, AMG Klasy E w wersji coupé z silnikiem V8 kilkakrotnie pełnił rolę samochodu medycznego. Jak widać, działania firmy z Affalterbach dowodzą długoletniego zaangażowania marki Mercedes-Benz w świat Formuły 1.

KOMENTARZE

14
rannt
22.04.2009 09:43
to jakaś chora akcja była z SC na Fuji 2007 - jak to zjechał z braku paliwa? To mu się w baku mieści benzyny na 50 km czy co? A może to jak bolid F1 - zatankowany na 10 okrążeń, bo inaczej za wolno pojedzie.
ksAnderson
22.04.2009 08:30
Huckleberry, chyba gdzieś na forum było zdjęcie garażu FIA w którym stały dwa SC i dwa MC, poza tym nie zawsze tym mercem jeżdżą, w Kanadzie po wypadku Kubicy jechali za jakąś białą Mazdą, bo tam ledwo SC zjechał i nie zdążyli pewnie nawet dotankować czy zmienić laczków, poza tym chyba w 2007 na Fuji* SC zjechał nie dzięki poprawie warunków a dzięki kończącemu się paliwu. *-pewności nie mam.
marrcus
22.04.2009 07:30
1 okrązenie pełne przejechali jednak a za SC wyjedzie MC
Huckleberry
22.04.2009 05:55
Załóżmy, że Bernd się rozbije podczas wyjazdu w trakcie wyścigu, lub będzie miał awarię - jest wtedy rezerwowy SC? Pewnie jest. Więc ile ich jest dostarczanych na każdy wyścig?
jpiet1
22.04.2009 04:12
Adam1970 - masz racje, Opel Vectra GT, o ile mi dobrze wiadomo, marian3251 - duzo mowia o niedogrzaniu wtedy opon, ale moim zdaniem przyczyna wypadku bylo pekniecie drazka kierowniczego. Pozdrawiam!
marrcus
22.04.2009 02:35
ojj szkoda szkoda szkoda ;p w argetynie 96? jechali chyba za Reno Clio, co Diniz sie palił
Adam1970
22.04.2009 01:50
marian3251, DarkArte To był Opel Vectra.
ICEman
22.04.2009 01:37
C klasa
robson11
22.04.2009 01:37
@ari2k5 - oj szkoda... A tak z czystej ciekawości - czy może ktoś policzył ile w zeszłym sezonie SC zrobił okrążeń i jaki dystans "wyścigowy" przejechał ?
marian3251
22.04.2009 01:21
w 94 na 100% był opel/lotus omega
DarkArte
22.04.2009 01:19
Moze mnie pamiec myli ale w 1994 po wypadku Senny jako Safety Car pojawila sie Alfa 155...
ari2k5
22.04.2009 01:05
Wiem o tym, ale co niektórzy na forum mają co do tego odmienne zdanie.
marian3251
22.04.2009 12:59
na imoli wtedy był jako SC opel omega, ale wtedy każdy tor miał własny SC. a senna rozbił się nie po niedogrzaniu opon tylko po pęknięciu drążka kierowniczego na tamburello
ari2k5
22.04.2009 12:40
Szkoda, że takiego SC nie było na Imoli 1994 :(