FOTA dąży do bardziej ekologicznej i wydajnej F1
Stowarzyszenie chce zmniejszyć emisję CO2 o więcej niż 12 procent w najbliższych trzech latach
30.06.1012:23
2274wyświetlenia
Stowarzyszenie Zespołów Formuły Jeden (FOTA) planuje zestaw przyjaznych środowisku zmian w przepisach na nadchodzące sezony, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery i zużycie paliwa.
Ciało zrzeszające wszystkie obecne zespoły otrzymało wyniki badań na temat wpływu F1 na środowisko naturalne i jest przekonane, że uda się zmniejszyć emisję CO[sub]2[/sub] o więcej niż 12 procent w najbliższych trzech latach. FOTA za cel stawia sobie także umieszczenie w regulacjach dotyczących silników i skrzyni biegów na rok 2013 zapisów o stosowaniu nowych technologii poprawiających efektywność wykorzystania paliwa.
Prezes stowarzyszenia i jednocześnie szef zespołu McLaren - Martin Whitmarsh powiedział:
Już wcześniej stało się możliwe zmniejszenie całkowitej emisji dwutlenku węgla w Formule 1. Kontynuując to, co udało nam się osiągnąć już dotychczas spodziewamy się, że w roku 2012 F1 będzie miała zredukowaną całkowitą emisję o 12,4 procenta w porównaniu do sezonu 2009.
Ponadto FIA i FOTA rozpoczęły już wspólną pracę nad dostosowywaniem przepisów technicznych na rok 2013, aby spowodować, że wszystkie silniki i układy przeniesienia napędu używane w F1 od tamtego momentu będą stanowiły platformę dla nieustającego rozwoju technologii opracowanych z myślą o poprawie efektywności wykorzystania paliwa. To bardzo ekscytujący czas dla Formuły 1 i jestem zachwycony, że nasz sport był w stanie przejąć inicjatywę w światowych dążeniach do ochrony środowiska.
FOTA podkreśla, że chce zadbać o to, aby F1 zachowała rolę platformy do wprowadzania i rozwijania nowych technologii dla świata przemysłu motoryzacyjnego.
Turbodoładowanie, wtrysk paliwa, zmienne fazy rozrządu, systemy odzyskiwania energii kinetycznej (KERS) - wszystko to zostało rozwinięte wewnątrz Formuły 1 i zamiarem FOTA, we współpracy z FIA, jest kontynuowanie wprowadzania technologii, które są adekwatne do dzisiejszych i przyszłych wyzwań stawianych przez społeczeństwo - i które znajdą zastosowanie w produktach mających przynieść korzyści ludzkości w dalszej perspektywie.
Źródło: Autosport.com
KOMENTARZE