Ecclestone: Wyścig w Austin odbędzie się w listopadzie
Brytyjczyk odniósł się też do kontrowersji wokół Gillesa Simona oraz umowy ze Sky
10.08.1112:53
1437wyświetlenia
Bernie Ecclestone potwierdził, że przyszłoroczne, inauguracyjne Grand Prix Stanów Zjednoczonych w Austin nie odbędzie się w czerwcu.
Oficjalnie, jako powód zmiany terminu podaje się chęć uniknięcia gorącego lata w Teksasie, jednak niektórzy sugerują, że chodzi raczej o danie więcej czasu organizatorom, tak, aby byli w stanie ukończyć obiekt Circuit of the Americas.
Tymczasem krok ten pociągnąłby za sobą zastosowanie klauzuli w prawie, która dopuszcza, że stan Teksas może wydać potrzebne środki finansowe najwcześniej na rok przed oficjalnym startem imprezy. W efekcie może to oznaczać, że budowa toru ruszy dopiero w późnej fazie tego roku.
Chociaż dotarły już do nas pogłoski o zmianie daty, to tak naprawdę nie będziemy spekulować na temat postępowania w przypadku każdej z możliwych sytuacji- powiedziała rzeczniczka działu księgowości w ubiegłym tygodniu.
Bernie Ecclestone zapewnia jednak w rozmowie z La Gazzetta dello Sport, że kalendarz, który krążył na padoku podczas Grand Prix Węgier jest prawdziwy.
Jak dotąd był to tylko szkic. FIA opublikowała go tak, jakby miała to być ostateczna wersja. Dla przykładu - my zdecydowaliśmy się na przeniesienie wyścigu w Austin na listopad, gdyż w lecie panują tam temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza. Nie chcemy mieć powtórki z Dallas- zakończył Brytyjczyk odnosząc się do wyścigu z 1984 roku, gdy kierowcy walczyli z upałami i rozpadającą się z tego powodu nawierzchnią toru.
Ecclestone: Zatrudnienie Simona w PURE nie było najlepszym rozwiązaniem
Ecclestone przyznał również, iż martwi się o wydźwięk zatrudnienia Gillesa Simona w firmie PURE, która ma dostarczać silniki do Formuły 1 od sezonu 2014. W ubiegłym miesiącu jej szef - Craig Pollock ogłosił, że zatrudnił Francuza na stanowisku dyrektora technicznego.
Simon był jednak w przeszłości szefem działu jednostek napędowych w Ferrari, a do niedawna nadzorował wczesne etapy dotyczące zmian w regulaminach silników mających zastąpić obecnie stosowane V8. Spotkało się to z otwartą krytyką ze strony zespołów, które obawiają się, że Francuz posiada poufne informacje, które mogą zagwarantować PURE znaczną przewagę konkurencyjną.
Ecclestone komentując całą tę sytuację powiedział włoskiej gazecie:
Jeśli kontrakt z FIA mu na to pozwalał, to mógł to zrobić. Oczywiście nie jest to czymś dobrym, że może on odejść z FIA i powrócić do pracy inżyniera dysponując wszystkimi informacjami o każdym z zespołów. Nie, nie jest to najbardziej odpowiednie.
Ecclestone nie wyklucza nawiązywania umów na wzór tej między BBC a Sky
Szef FOM nie chciał również wykluczyć nawiązywania nowych, lecz kontrowersyjnych umów ze stacjami telewizyjnymi, po tym, jak w Wielkiej Brytanii prawa do transmitowania Formuły 1 zostały rozdzielone pomiędzy dwie konkurencyjne stacje.
Prowadzący wywiad z Brytyjczykiem dziennikarz chciał dowiedzieć się, czy nowy schemat umowy może zostać zastosowany również we Włoszech, pomimo tego, iż Porozumienie Concorde gwarantuje podobno, że na kluczowych rynkach wyścigi Formuły 1 powinny być dostępne na bezpłatnych kanałach telewizyjnych.
To prawda, wyścigi w niektórych państwach muszą być nadawane w bezpłatnych stacjach, ale w Wielkiej Brytanii doszliśmy do porozumienia z BBC, że wyścigi będą pokazywane o godzinie szóstej wieczorem.
Odnosząc się do pytania o transmisje we Włoszech Ecclestone dodał:
Zobaczymy, czy tak się stanie. Jednakże to, co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii to wyjątkowy przypadek.
Źródło: onestopstrategy.com (1), onestopstrategy.com (2), onestopstrategy.com (3)
KOMENTARZE