Alesi: Ograniczenia w komunikacji radiowej są niewystarczające

Francuz przyznał także, iż nie jest fanem wykorzystywania w F1 obecnych silników.
10.01.1610:53
Nataniel Piórkowski
1149wyświetlenia


Jean Alesi uważa, że działania FIA w sprawie ograniczenia komunikacji radiowej pomiędzy kierowcami w bolidach a stanowiskiem ich zespołów w alei serwisowej są niewystarczające.

W lipcu organ zarządzający podjął decyzję o ograniczeniu zaangażowania inżynierów wyścigowych w pracę kierowców na torze. Alesi, uważany przez wielu kibiców i ekspertów sportu za jedną z najbardziej ekscytujących osobistości Formuły 1, sądzi jednak, że Federacja powinna pójść o krok dalej i wprowadzić jeszcze większe restrykcje dotyczące komunikacji radiowej.

Obecne ograniczenia są niewystarczające. Dzięki radiu inżynierowie mówią: «zjedź do boksu na tym okrążeniu». Nie ma zbyt wielu informacji. Kierowca powinien ścigać się sam, powinien sam widzieć, co należy zrobić. Rozwiązaniem problemów jakie trapią F1 musi być uczynienie bolidów bardziej atrakcyjnymi z zewnątrz oraz ograniczenie organizowania rywalizacji poprzez wykorzystanie radia.

Były kierowca F1 skrytykował także obecną, hybrydową formułę jednostek napędowych. Są bardzo wydajne, a wykorzystywana w nich technologia jest dobra dla środowiska, ale ogólnie w kontekście sportów motorowych i hałasu jaki generują nie są już tak w porządku. Problem polega jednak na tym, że producenci, Mercedes czy Ferrari, zaszli już zbyt daleko z rozwojem tych silników.